Milujete rezané kvety? Vysaďte si tieto druhy

  • 09.10.2021

Manželka má rada rezané kvety a rád by som jej spravil radosť. Túži po záhone kvetov, z ktorých si vždy môže odrezať do vázy na chodbe a do obývačky. Poradíte mi, ktoré druhy sú na to najvhodnejšie?

Rezané kvety zo záhrady vo váze na stole

Na rez je vhodných aj veľa trvaliek, ktoré bežne pestujeme v trvalkových záhonoch v záhrade. Asi úplne všade totiž máme v záhone astry, gazánie, zvončeky, nevädzu, či stračiu nôžku. Ak tieto druhy vo vašej záhrade nepestujete, malý pestrý záhon založíte aj z týchto piatich druhov trvaliek, ktoré len doplníte vždyzelenou kostrou v podobe plazivej borievky či vavrínovca. Vďačné sú aj maky, ktoré spravia dokonalý efekt už v záhone. Sú vhodné aj na rez do vázy, a keď tak spravíte, vydržia oveľa dlhšie, ak končeky stoniek po odrezaní jemne opálite plameňom.

Nikdy ich netrhajte

No na rez do vázy sú vhodné aj mnohé letničky, ako je aksamietnica, cínia, papuľka alebo letničková gazánia. Aby vám rezané kvety všeobecne dlhšie vydržali, zásadne ich odstrihnite alebo odrežte. Nikdy ich netrhajte, pretože reznou plochou oveľa lepšie nasúvajú vodu vo váze ako rozstrapkanou ranou po odtrhnutí.

Ďalšia zásada je, že režeme alebo striháme vždy šikmo, nie kolmo – aby bola rezná plocha čo najväčšia. No a po odstrihnutí vždy ocstránime spodné listy, aby sme znížili vyparovanie a stonky ponoríme do teplej vody, ktorá má viac stupňov, ako má vzduch v miestnosti. V teplej vode totiž oveľa ľahšie prúdi do rastliny vlaha, než keby bola stonka ponorená v studenej vode.

Rezané kvety vo váze nedávame nikdy na priame slnko a ich životnosť zvýšime aj tým, že ich vždy na noc uložíme do chladnej predsiene, pivnice či dokonca do chladničky.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov