Rady začiatočníkom: Ako rezať jablone a čerešne?

  • 14.06.2020

Sme začínajúci záhradkári. Doteraz sme mali na chate len trávnik, živý plot a prenosný bazén, ale deti sú už veľké a majú vlastné záujmy. Na zeleninu si netrúfame, keďže chodíme na chatu len raz za týždeň, no radi by sme sa venovali pestovaniu ovocia.

Rady začiatočníkom: Ako rezať jablone a čerešne?

Zatiaľ sa teda učíme z internetu a zisťujeme, že rez ovocných drevín je hotová veda. Dokonca sme našli aj protichodné informácie. Môžete nám aspoň v skratke vysvetliť, aké rezy treba robiť na jabloniach a čerešniach? Ďakujeme!

Jablone a čerešne sú rozdielne skupiny ovocných druhov. Prvé patria medzi jadroviny, druhé medzi kôstkoviny. Typy rezov robíme pri oboch tie isté, pri samotných rezoch však už berieme ohľad na skupinu. Zjednodušene by sme mohli rezy ovocných stromov rozdeliť do týchto skupín:

1. Rez pri výsadbe – výsadbový rez

a) Pri výsadbe voľnokorenných drevín zrežeme najskôr korienky – poškodené zrežeme kúsok nad miestom poškodenia až do zdravého dreva, zdravé hrubšie korienky skracujeme len o cca jeden centimeter.

b) Rez korunky – hneď po výsadbe, či už v predjarí, alebo na jeseň, je cieľom založiť korunku s kostrovými, polokostrovými konármi a rodivým obrastom, ktorý na ne prisadá.

c) Vyberieme 3 silné konáre smerujúce do všetkých strán po obvode a v rôznej výške na kmeni, ostatné odstránime.

d) Ponechané kostrové konáre skrátime o jednu tretinu až jednu polovicu pri jadrovinách, kôstkoviny aj hlbšie.

e) Okrem troch kostrových konárov môžeme ponechať aj zopár slabších výhonkov, tie však neskracujeme.

f) Nakoniec zrežeme stredník tak, aby všetky 3 skrátené kostrové konáre prevyšoval aspoň o šírku ruky.

Výsadba stromu

2. Výchovný rez

a) Robíme ho v ďalšom predjarí – teda rok po vysadení stromčeka a nasledujúcich cca 5 až 8 rokov.

b) Odstraňujeme všetky konkurenčné výhony, ktoré „ohrozujú“ kostrové konáre, na konárový krúžok.

c) V prvých rokoch môžeme týmto rezom určiť aj nové kostrové konáre, ak tie doterajšie neboli vyhovujúce.

d) Po konkurenčných výhonoch odstránime minuloročné výhony, ktoré vyrastajú kolmo nahor – takzvané „vlky“ režeme na konárový krúžok, nenechávame čapíky.

e) Po „vlkoch“ odstránime na konárový krúžok aj všetky výhony, ktoré zahusťujú korunu.

f) Nakoniec skrátime kostrové konáre a stredník, ale už nie tak hlboko ako pri výsadbovom reze.

POZOR, vždy režeme na púčik smerujúci von – to znamená, že zrežeme výhon tak, aby na jeho novom vrchole zostal púčik na vonkajšej strane. Takto z neho vyrastie výhon, ktorý bude smerovať von z koruny, nie do nej, a nebude ju zahusťovať.

Mohlo by vás zaujímať : Ako a kedy urobiť výsadbový rez orecha

3. Udržiavací rez

a) Po rokoch výchovného rezu ďalej už len udržiavame založenú korunu, čiže rezom udržiavame rovnováhu medzi rodivým drevom a tvorbou výhonkov, ktoré prinesú listy (fyziologická rovnováha).

b) Ak je nadmerná rodivosť, spravíme hlbší rez, aby sme úrodu do ďalšieho roka pozastavili, ak je, naopak, slabá rodivosť – koruna má silné vegetatívne výhony –, robíme slabší rez.

c) Skrátime kostrové konáre – zrežeme na prevod na nižšie postavený výhon smerujúci von z koruny.

d) Následne skrátime polokostrové (bočné) konáre tak, aby bočné konáre nachádzajúce sa dole na kostrových boli dlhšie ako kostrové konáre nad nimi.

e) Odstránime všetky výhony rastúce dovnútra koruny, režeme na konárový krúžok

f) Naopak, mladé letorasty rastúce na kostrových a bočných konároch vodorovne neskracujeme a neodstraňujeme (na hruške a jabloni sa do 2 rokov vytvoria kvetné púčiky, na kôstkovinách už v nasledujúcom roku)

Orezané stromy v sade

4. Zmladzovací rez

Robí sa na starších až starých stromoch. Je veľmi individuálny s ohľadom na konkrétny strom. Jeho cieľom je odstrániť postupne (aj počas 2-3 rokov), staré kostrové konáre, prípadne ich časti, čo prinúti strom vyhnať nové vetvy. Z nich vyberieme náhradný, nový kostrový konár. Zvyčajne v okolí rezu vyrastie množstvo vertikálnych vetvičiek, takzvané vlky, tie odstraňujeme.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke