Využite zimnú vlahu a vysejte si strukoviny. Teraz je správny čas

  • 22.03.2022

Strukoviny tvoria dôležitú súčasť zdravej stravy. Nemusíme ich kupovať, vypestovať si ich môžeme aj v záhrade v klasických hriadkach alebo vo vyvýšených záhonoch. Stačí, ak budeme mať k dispozícii slnečné miesto s priepustnou, výživnou a kvalitne spracovanou pôdou.

Hrášok

Prednosťou strukovín je jednoduché pestovanie a zároveň skvalitnenie pôdy, k čomu dochádza práve vďaka týmto rastlinám, presnejšie ich koreňom. Pestovať môžeme hrach, tyčkovú aj kríčkovú fazuľu, vyplatí sa vyskúšať aj bôb či cícer baraní. Kým s výsevom hrachu sa treba poponáhľať, aby sme využili zimnú vlahu, bôb a cícer vysievame do polovice apríla, keď je pôda zohriata na 8 – 10 °C. Od polovice apríla môžu ísť do pôdy aj semená fazule.

Ako vysievať strukoviny

1. HRACH

Výsev hrachu

Hrach vysievame do riadkov, ktoré sú od seba vzdialené 30 cm, jednotlivé semená dávame 5 cm od seba a do hĺbky 3 – 4 cm.

2. FAZUĽA

Výsev fazule

Fazuľu vysievame do mierne vlhkej pôdy. Kríčkovú aj tyčkovú fazuľu vysievame do hniezd po 4 semená alebo do riadkov, asi 5 cm hlboko.

3. BÔB

Výsev bôbu

Bôb si môžeme predpestovať výsevom do menších kvetináčov v marci alebo ho vysievame neskôr do voľnej pôdy, do hniezd po 3 semená.

4. CÍCER

Cícer v dlaniach

Cícer sa osvedčilo vysievať do riadkov, jednotlivé semená asi 4 – 7 cm hlboko. Riadky by od seba mali byť vzdialené 25 cm.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie