Záhradné jazierko – na okrasu alebo na kúpanie?

  • 15.03.2018

Spojenie ľudí a vody existuje už od pradávna. Aj keď je to zároveň aj živel, ktorý človeka dokáže poriadne potrápiť, stále vyhľadávame jeho prítomnosť pre relax a oddych. A práve teraz je ten najlepší čas premýšľať o tom, ako si esteticky a funkčne skrášliť svoju záhradu, a to napríklad vybudovaním jazierka.

Záhradné jazierko – na okrasu alebo na kúpanie?

Či už zvolíte okrasnú variantu, iba s rastlinkami a rybičkami, alebo si vyberiete jazierko vhodné na kúpanie, odporúčame nepodceniť výber izolačnej fólie. Ako už býva pravidlom, cena nie je vždy ten najlepší parameter pre výber a lacná jazierková fólia zo supermarketu môže nakoniec celú vašu snahu ukončiť po prvej zime.

Záhradné jazierko – na okrasu alebo na kúpanie?

 

Fatra Napajedla vyrába osvedčené a kvalitné jazierkové fólie pod značkou AQUAPLAST. Fólie sú vhodné pre všetky typy jazierok. Dokonalo bráni strate vody z jazierka presakovaním. Fólie majú výbornú prieťažnosť a sú prispôsobivé členitosti podkladu.


Fólie sú samozrejme neškodné pre vodné rastliny a ryby.

Záhradné jazierko – na okrasu alebo na kúpanie?

Základné rady pri budovaní jazierka

1. Jazierko musí byť vykopané dohladka, bez nerovností a ostrých hrán. Prípadné nerovnosti sa odporúča vyrovnať mokrým betónom a násypom.

2. Jazierkovú fóliu je potrebné zospodu chrániť proti poškodeniu geotextíliou.

3. Hrúbka jazierkovej fólie musí byť min. 1 mm kvôli odolnosti proti prepichnutiu.

4. Jazierková fólia musí byť dostatočne ukotvená do terénu, aby sa nepohybovala. Ideálne je zaťažiť ju kameňmi a prípadne aj vrstvou betónu, do ktorého sa kamene usadia. Pod betón je potrebné dať geotextíliu, aby sa jazierková fólia neporušila, hlavne v zimných dňoch, kedy dochádza k pôsobeniu mrazu.

5. Steny jazierka je najlepšie vytvárať strmejšie, aby sa na nich nedržali nečistoty.

6. Pokiaľ chcete mať v jazierku rastliny (lekná), je potrebné ich pestovať v nádobe (min. 50 l) v hĺbke do 1 metra. Je dobré si uvedomiť, že či už staviame jazierko iba okrasné alebo kúpacie, jedná sa o živý organizmus. Správne bude fungovať, ak bude v súlade návrh jazierka, jeho poloha, hĺbka, osadenie rastlinami, filtrácia aj samotné prevedenie a periodická údržba. Z tohto dôvodu odporúčame obrátiť sa na špecializované firmy.

7. Zvoľte kvalitné české jazierkové fólie AQUAPLAST.

Viac informácií o výrobku a spôsobu použitia nájdete na www.fatrafol.cz .

 

Zdroj: Fatra, a.s.

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny