Jazierko môže mať v záhrade skutočne každý! Benefitov je hneď niekoľko

  • 12.09.2022

Kde je voda, tam je život. Tak znie múdrosť, na ktorú prišli naši dávni predkovia pri pestovaní zeleniny. Vtedy si ale celkom iste neuvedomovali všetky výhody bývania v blízkosti vody.

Jazierko
Foto: Shutterstock

Tieto benefity si často neuvedomujú ani dnešní ľudia, pritom mať na záhrade trochu vody je naozaj veľmi jednoduché. Zmeny v živote vašej záhrady uvidíte v priebehu pár dní.

Obohatíte život sebe aj zvyšku záhrady

Tak teda aké výhody plynú zo záhradného jazierka? V prvom rade z neho budete profitovať vy. Jazierko môže byť skvelé miesto na oddych, kúpanie a sledovanie rôznych foriem života, ktoré sa mimo stojacej vody nevyskytujú. Určite sa pri tom veľa naučíte.

Druhou zásadnou výhodou je šetrenie vody. Keďže obetujete kus trávnika, nebudete ho musieť polievať. Jazierko dokonca zabezpečí vlhkosť aj pre okolitú vegetáciu. Stojaca voda pritiahne aj divoké živočíchy ako žaby a vážky, čím pomôžete rozšíriť ich životný priestor a tie sa vám na druhú stranu odvďačia likvidovaním nepríjemného hmyzu a škodcov. V neposlednom rade môžu vydarené záhradné oázy vyzerať veľmi esteticky, čo určite očarí každého hosťa.

Žaba v jazierku
Foto: Matúš Puskeiler

Jazierko s rybami aj bez nich

Veľmi veľa ľudí si automaticky spája pojem jazierko s rybníkom. Tieto dva termíny sú však pomerne odlišné, na záhrade môžete mať jazierko, no jeho obyvateľmi vôbec nemusia byť ryby. Ak nepotrebujete domácu produkciu mäsa, vytvorením jazierka bez rybích obyvateľov predídete hneď viacerým problémom.

Jazierko bez rýb má väčšiu schopnosť samoregulácie, keď je zabehnuté, môžete z domu odísť aj na mesiac a jazierko sa o seba postará. Ryby často ohrýzajú rastliny a ich trus môže spôsobiť populačné explózie škodlivých rias, preto je potrebná istá forma filtrácie. Tomu opäť predídete výsadbou rastlín, ktoré v neprítomnosti rýb efektívne vodu prečisťujú.

Záhradné jazierko
Foto: Matúš Puskeiler

Dá sa to aj bez jazierkovej fólie

Projekt v podobe záhradného jazierka vôbec nevyžaduje vysoké technické znalosti a už vôbec nie plateného odborníka. V prípade, že pozemok na ílovitej pôde, nemusíte sa obávať ani kladenia záhradnej fólie. Naši predkovia kedysi vytvárali napájadlá pre kravy, ktoré si dokázali udržať vodu celé mesiace. Najskôr do ílovitej pôdy vyhrabali dieru, ktorá tvorila základ napájadla. Potom vlastnou váhou alebo váhou koňa vytvorenú jamu udupali, čím zhustili vrstvu ílu na dne. Potom už len stačilo počkať na dážď a napájadlo bolo hotové.

Tento princíp budete môcť na vlastnej záhrade napodobniť vy a nebudete potrebovať ani koňa. Po udupaní môžete po brehoch vysadiť rastlinstvo a jazierko naplniť, napríklad záhradnou hadicou. Z rastliniek sa na takýto projekt hodí napríklad pálka, lekno, kosatec alebo vodná mäta, ktorá okolie pekne prevonia. Do väčších hĺbok môžete posadiť krásne kvitnúce lekná a na brehy sa v prípade väčších jazierok hodia vŕby, ktoré dnes nájdete aj menších formách.

Jazierko
Foto: Shutterstock

Nájde sa aj alternatíva pre menšie záhradky

Nie každý má na záhrade voľné miesto, kde by mohol vykopať jazierko. Našťastie tento problém rieši trend jazierok v sudoch (po anglicky “barrel pond”), ktoré veľakrát veľkosťou nepresahujú väčší kvetináč.

Postup je jednoduchý- zoženiete si prázdny sud alebo akúkoľvek nádobu, ktorá udrží vodu (vane, kvetináče, vázy). Vo vhodnom záhradkárstve si kúpite rastliny, ktoré v kvetináčoch umiestnite do suda. Najvhodnejšie budú kosatce, vodná mäta, praslička bahenná alebo napríklad veronika potočná. Následne sud napustíte vodou a dielo je hotové. O zvyšok sa postará matka príroda.

Text: Matúš Puskeiler
Foto: autor, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik