Plánujeme trvalkový záhon: Ako pripraviť pôdu, kedy vysádzať a je netkaná textília pomocníkom, alebo ju radšej nevyužívať?
Viete, že rozhodnutie založiť si trvalkový záhon vyžaduje akceptovať fakt, že sa časom vyvíja, a tak bude nutné doň kreatívne zasiahnuť?
Kvetinové – trvalkové záhony, ktoré si pred založením dôsledne premyslíme a rozvrhneme, prinášajú potešenie, pôžitok a často aj osoh v podobe kvetov vhodných do kytíc, aranžmánov alebo ako jedlé dekorácie pri príprave kulinárskych špecialít.
Vysadením rastlín do záhona sa však práca v ňom nekončí. Naopak, trvalkový záhon vyžaduje z času na čas našu pozornosť. Napríklad môžeme aktívne podporiť rozšírenie pomaly sa rozrastajúcich druhov tým, že pripravíme podmienky na ich vysemenenie (po odkvitnutí zozbierame osivo, vysejeme ho na povrch pôdy na želané miesto v záhone a zľahka zapracujeme), alebo, naopak, môžeme obmedziť nadmerné rozrastanie sa agresívnejšie rastúcich rastlín.
Hlavnou úlohou nás majiteľov záhona je preto pozorovať a následne v procese tvorivého presádzania, vysádzania, vysievania alebo obmedzovania rastu rastlín hľadať v kompozícii kvetín vytúženú harmóniu. Často sa stáva, že po založení kvetinového záhona prevažuje nad aktívnym relaxom plným kreatívnej práce práve fyzicky náročné odburiňovanie.
Každou sezónou sa začína vždy nový proces pozorovania a hodnotenia celkovej kompozície, ktorá sa prirodzeným migrovaním rastlín v záhone prostredníctvom semien a odnoží stále mení. Ak chceme, aby časom nezačala určitá rastlina dominovať, tak ju obmedzíme, alebo ak zistíme, že sa rastliny pekne rytmicky neopakujú, snažíme sa ich dosadením nastaviť tento rytmus. Zásahmi regulujeme rast rastlín podľa svojej pôvodnej predstavy. Ak by sme trvalkový záhon ponechali iba na prírodu, vždy sa postupne presadia konkurenčne silnejšie rastliny na úkor slabších a korekcia prirodzeného vývoja je na nás, aby sa zachoval pôvodný zámer.
Ako si vytvoriť a udržať krásny trvalkový záhon
1. Rešpekt k stanovišťu
Rastliny do kvetinového záhona vyberáme tak, aby rešpektovali podmienky stanovišťa, do ktorého budú vysadené. Je z čoho vyberať, paleta nárokov na stanovište, napríklad svetlo, vlhkosť a vlastnosti pôdy, je pri trvalkách veľmi pestrá. Vhodne zvolené druhy sú schopné efektívne sa rozrastať a tým aktívne bojovať proti tlaku burín. Naopak, výber rastlín bez rešpektovania pestovateľských podmienok znižuje odolnosť záhona nielen proti tlaku burín, ale aj proti chorobám a škodcom a zvyšuje nároky na jeho údržbu.
2. Rôznorodý spôsob rastu
V záhone je potrebné zastúpenie rastlín s rozdielnou stratégiou rastu. To znamená, že vyberieme druhy, ktoré vytvárajú trsy bohaté na kvety, ale aj pôdu pokrývajúce trvalky, ktoré síce nie sú až také atraktívne kvitnutím, no dokážu sa rýchlo rozrásť, zakryť pôdu a minimalizovať tlak burín.
3. Viacvrstvový dizajn
Výsadbu je výhodné naplánovať vo viacerých etážach – vrstvách. Inšpiráciou môže byť prirodzený lesný porast, v ktorom na jednej ploche rastú v najnižšej etáži jarné cibuľoviny spolu s pôdu pokrývajúcimi trvalkami a trávami, v ďalšej vysoké trvalky, potom kry a nakoniec stromy. Rastliny s rôznymi výškami rastu je vhodné prestriedať, aby vytvorili pestrú mozaiku. Väčšie množstvo jarných cibuľovín navrhnutých v mozaike dokáže zabezpečiť dostatok listovej hmoty, ktorá zakryje pôdu skoro na jar. Zníži sa tak riziko obsadenia voľných miest prvými jarnými burinami. Dostatočné zastúpenie skoro pučiacich druhov trvaliek zas veľmi rýchlo preberie štafetu prekrytia pôdy po jarných cibuľovinách. Postupne v priebehu vegetácie, ako narastá množstvo listov a prekrytie pôdy, sa odolnosť záhona proti zaburineniu stále zvyšuje.
4. Príprava pôdy
Pred výsadbou rastlín venujeme dostatok času príprave pôdy. V prvom rade stanovište odburiníme. Vysádzať trvalky do neodburineného záhona je vopred prehratý boj. Namiesto relaxu by sme si pripravili vyčerpávajúce odburiňovanie a pocit bezradnosti.
5. Stop netkanej textílii
V snahe vyhnúť sa burinám veľa záhradkárov, niekedy aj odborníkov, siaha po mulčovacej netkanej textílii. Síce sa v prvom roku vďaka nej obmedzí rast burín, no po dvoch či troch rokoch začnú rásť aj na nej. Zároveň, a to je v tomto prípade oveľa závažnejšie, sa skráti životnosť jednotlivých trvaliek. Tá je pri väčšine z nich daná postupným rozrastaním – staršie výhony odumierajú, ale rastlina priebežne vytvára nové, ktoré zabezpečia jej ďalšiu existenciu.
Príkladom takto rastúcich druhov, ktoré sa v záhone presúvajú – migrujú – je čerkáč, Lysimachia clethroides, alebo Physostegia virginiana. Vytrvalosť niektorých krátkodobých trvaliek na stanovišti je zas zabezpečená samovýsevom semien. Pôvodne vysadené rastliny síce po 3 – 5 rokoch odumrú (orlíček obyčajný, Aquilegia vulgaris, alebo zvonček broskyňolistý, Campanula persicifolia), ale nové semenáče predĺžia ich existenciu v záhone na dlhé obdobie. Mulčovacia textília obmedzuje rozrastanie aj vysemeňovanie trvaliek, čím bráni ich prirodzenej obnove a urýchľuje postupné starnutie celého záhona.
6. Kedy vysádzať?
Možnosť nákupu trvaliek predpestovaných v kvetináčoch (kontajneroch) nám umožňuje založiť trvalkový záhon v priebehu celého vegetačného obdobia, nielen na jar alebo jeseň. Záhradné centrá a trvalkové škôlky od jari do jesene ponúkajú pestrú paletu druhov a odrôd trvaliek. Ak pri výsadbe zvolíme už rozrastené trvalky, zapojenie záhona môžeme očakávať už v priebehu prvého vegetačného obdobia.
7. Vhodný mulč
Po vysadení rastlín je výhodné pokryť povrch pôdy vhodným mulčovacím materiálom. V trvalkových záhonoch je to kompostová zemina vo vrstve 5 cm, najlepšie zo známych zdrojov, aby bola zaručená jej bezburinovosť. Výhodou mulčovania kompostovou zeminou je nielen obmedzenie klíčenia semien burín, ale aj obohacovanie pôdy organickou hmotou, ktorú počas jesenného alebo jarného čistenia zo záhona priebežne odstraňujeme. Alternatívu ku kompostovej zemine predstavuje slama, kompostovaná kôra alebo podrvené zvyšky trvaliek z predchádzajúceho vegetačného obdobia.
8. Závlaha
Každý záhon, či už bol navrhnutý s dôrazom na odolnosť proti suchu, alebo počíta s doplnkovou závlahou, musí byť minimálne v roku založenia pravidelne zavlažovaný. Odolnosť vysadených trvaliek proti suchu sa prejaví až po tom, ako prerastie koreňový systém rastlín z rašelinového substrátu, v ktorom bol predpestovaný, do okolitej pôdy, do ktorej bol vysadený.
Text: Doc. Ing. Dagmar Hillová, PhD.
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, hľadala som cez lupu, ale nenašla - je možné ako ochranu pred mrazom…