8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj

  • 08.06.2022

V júni sa končí jar a začína leto. V posledných rokoch býva v tomto mesiaci slnečné počasie a veľmi teplo, ale málo vlahy.

Kvetinová záhrada v júni
Foto: Shutterstock

V záhradách rozkvitajú ruže. Nadchýnať sa môžeme množstvom voňavých kvetov rôznych druhov a odrôd. Kvetinové záhony však hýria aj bohato rozkvitnutými trvalkami – známymi aj menej známymi. Konkurujú im letničky, ktoré sú už v tomto mesiaci naplno rozkvitnuté. Záhrada sa vďaka týmto rastlinám dokáže počas najbližších letných dní a týždňov premeniť na kvetinový raj.

Hviezda mesiaca: Leycesteria formosa

Ide o menej známy ker stredného rastu. Vyznačuje sa dlhým kvitnutím, pričom zaujímavé nie sú ani tak samotné kvety, ale bordové listene, ktoré ich chránia a po odkvitnutí obaľujú tmavé plody. Na jeseň sa listy pekne sfarbujú.

Tento pozoruhodný krík pochádza z Ázie, uplatní sa v záhradách, ktoré sú vytvorené v ázijskom štýle, no hodí sa aj do zmiešaných kvetinových výsadieb, poteší zberateľov rastlinných zaujímavostí. Vyžaduje chránené slnečné miesto s humóznou a vlhkou pôdou. Porastie aj v polotieni, ale odrazí sa to v menšom množstve kvetov. Pôdu v okolí rastliny treba namulčovať vyššou vrstvou jemne drvenej kôry.
v. × š.: 200 × 200 cm

Leycesteria formosa
Leycesteria formosa, foto: Shutterstock

Dokonalý pár

Spojenia niektorých rastlín môžu v teoretickej rovine pôsobiť zvláštne a často sa až v záhrade presvedčíme, že tvoria dokonalé páry. V rámci jedného miesta však môžeme pestovať len druhy so zhodnými požiadavkami. Využime začiatok leta a vytvorme si nové, zaujímavé a doposiaľ nevyskúšané kombinácie.

Ľaliovka (Hemerocallis ʻFrans Halsʼ)

Táto odroda má unikátne dvojfarebné kvety, ktoré sú ozdobou každého slnečného kvetinového záhona. Potrebuje dostatok slnka, vlahy a živín. Rýchlo sa rozrastá a vytvára husto olistené trsy. Uplatní sa v mestskej aj vidieckej záhrade.
v. × š.: 60 × 40 m

Ľaliovka a hortenzia metlinatá
Ľaliovka a hortenzia metlinatá, foto: Shutterstock

Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata)

Ide o hortenziu, ktorá prospieva aj na slnečnom stanovišti, potrebuje tu však dostatočne vlhkú pôdu. Keď má ideálne podmienky, každoročne bohato kvitne. Množstvo súkvetí podporí pravidelný predjarný rez a prihnojovanie. Drevine vyhradíme dostatok miesta, zvykne sa rozrásť.
v. × š.: 120 × 120 cm

Letný kokteil

Trvalkové záhony bývajú príťažlivé často už na začiatku leta. Vďaka dômyselnému výberu jednotlivých druhov či odrôd sa z kvetov môžeme tešiť dlhší čas. Dobré je preto uprednostniť dlhšie kvitnúce trvalky alebo tie, ktoré rozkvitnú v rámci jednej sezóny ešte raz.

Centrant červený (Centranthus ruber)

Dlho kvitnúca trvalka s ružovými súkvetiami prospieva na slnečnom mieste s priepustnou suchšou pôdou. Nevyhovuje jej vlhká a zamokrená pôda. Môžeme ju pestovať aj v suchých múrikoch a štrkových záhonoch. Vynikne samostatne aj v kombinovaných výsadbách.
v. × š.: 60 × 60 cm

Centrant, šalvia a kavyľ
Centrant, šalvia a kavyľ, foto: Shutterstock

Šalvia hájna (Salvia nemerosa)

Ide o nenáročný druh bohato kvitnúcej šalvie. Má viacero odrôd. Výborne dopĺňa celkovú skladbu rastlín. Ak odstránime odkvitnuté súkvetia, rozkvitne ešte raz. Tvorí husto olistené trsy.
v. × š.: 60 × 40 cm

Kavyľ chvostíkatý (Stipa tenuissima)

Ide o odolnú a nižšiu okrasnú trávu. Efektívne vyplní prázdne miesta v popredí zmiešaných kvetinových záhonov. Pôsobí jemným dojmom a je príjemná aj na dotyk.
v. × š.: 60cm × 30cm

Romantická atmosféra

Romantickú náladu azda najviac pripomína ružová farba. V záhradách si ju spájame najmä s kvetmi ruží, pivoniek, okrasných makov, orgovánov a iných. Ružové kvety oveľa viac vyniknú v kombinácii s kvetmi inej výraznej farby, napríklad modrej.

Pivonka a kocúrnik
Pivonka a kocúrnik, foto: Shutterstock

Pivonka bielokvetá (Paeonia lactiflora ‘Sarah Bernhardt’)

Kvety tejto odrody, ktorá patrí k tým najkrajším, sú stredne veľké, ružové, plné a silno voňajú. Čím je rastlina staršia, tým bohatšie kvitne. Potrebuje slnečné stanovište a dostatok miesta. Nemá rada presádzanie.
v. × š.: 100 × 100 cm

Kocúrnik kubánsky (Nepeta kubanica ‘Neptune’)

Zaujímavá a novšia odroda kocúrnika má sýtomodré a väčšie kvety. Ide o vďačnú, dlho a bohato kvitnúcu trvalku. Potrebuje slnečné a teplejšie miesto. Dobre toleruje aj suchšiu pôdu.
v. × š.: 90 × 70 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Letný veniec z vlastnej záhrady: Postup, ktorý zvládnu aj začiatočníci Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?