Antraknóza orechov (čierne orechy, škvrny na listoch orecha)

Antraknóza orechov je hubová choroba, ktorá je sprevádzaná čiernou škvrnitosťou. Napáda listy, letorasty i zelené plody.

Prejavy

Ide o hubovú chorobu, ktorá je sprevádzaná čiernou škvrnitosťou. Napáda listy, letorasty i zelené plody. Na jar sa na listoch objavujú malé hnedé škvrny s tehlovočerveným lemom, najčastejšie okolo stredovej listovej žily. Neskoršie sa na škvrnách vytvoria malé vankúšiky. V ďalšom období sa to isté vytvára aj na zelených šupkách plodov, ako aj na dreve letorastov. Silnejšie napadnuté listy koncom leta opadávajú. Škvrny na chorých plodoch majú atramentový nádych, postupujú cez mäkkú nevyzretú škrupinu k jadru, ktoré hnedne a druhotne ho napádajú ešte aj iné huby. Choroba sa šíri najmä za letného daždivého počasia veľmi rýchlo, a to až tak, že väčšina listov opadá. Na chorých opadaných listoch v priebehu zimného obdobia huba pomaly dozrieva a na jar sa na nich objavujú plodničky s vreckami, z ktorých sa v priebehu mája uvoľňujú zrelé askospóry ako zdroj jarnej infekcie.

Chemická ochrana

Ošetriť treba najmä mladšie porasty a za daždivejšieho počasia. Prvý postrek treba zrealizovať tesne pred kvitnutím orechov, druhý hneď po odkvitnutí, tretí za asi 10 dní. Ak trvá daždivejšie počasie postrek možno ešte zopakovať. Použiť je možné prípravok Kuprikol 50.

Ekologická ochrana

Najlepšou ochranou je prevencia, ktorá spočíva v udržovaní vzdušných korún, výbere vhodnej lokality a odrody, vápnení pôdy a vyhrabaní i odstránení opadaných listov.

Prevencia

Premyslený výber stanovišťa s dobrým prúdením vzduchu a výber odolnej odrody. Dôkladné odstránenie všetkých opadaných napadnutých častí stromov a ich spálenie. Zber a spálanie opadaných orechových listov. spod stromov Udržiavanie vzdušnej koruny rezom. Rez treba uskutočniť v čase prúdenia miazgy. Nie je vhodný zimný rez.

antraknóza orechov; škvrny na orechoch; škvrny na listoch; choroby orecha; orechy