Baktériová škvrnitosť orecha (škvrny na listoch orecha)

Drobné hnedé okrúhle až elipsovité škvrny na plodoch a listoch orecha môže spôsobovať baktériová škvrnitosť. Škvrny na mladých letorastoch sa prepadávajú, mokvajú a na ich okrajoch sa na vzduchu objavuje zasychajúci sliz.

Prejavy

Ochorenie spôsobujú tyčinkovité, bičíkaté baktérie. Postihuje listy, výhonky, súkvetia, no najzávažnejšie sa choroba prejavuje na plodoch. Na stopkách listov vznikajú drobné hnedé okrúhle až elipsovité škvrny. Pri silnom napadnutí škvrny na liste splývajú a odumiera väčšia časť jeho pletiva. Škvrny na mladých letorastoch sa prepadávajú, mokvajú a na ich okrajoch sa na vzduchu objavuje zasychajúci sliz. Pri extrémnom napadnutí odumierajú aj vrcholové výhonky. Na mladých plodoch vznikajú drobné hnedasté škvrny, ktoré neskoršie mokvajú. Pletivo zeleného obalu mäkne a hniloba postupuje do vnútra plodu. Celý plod sčernie, scvrkne sa a opadne.

Chemická ochrana

Potrebné je ošetrenie pred zimou počas dňa, kedy nemrzne. Prvý jarný postrek treba urobiť v čase pučania, druhý tesne pred kvitnutím a tretí po odkvitnutí. Použiť možno prípravok Kuprikol 50.

Prevencia

Výber a pestovanie odolných odrôd orechov a ich redšia výsadba, výber optimálneho pestovateľského miesta. Pravidelný zber a likvidácia popadaných napadnutých listov, plodov a výhonov. Odstraňovanie burín z blízkosti vysadených orechov.

baktériová škvrnitosť; drobné okrúhle škvrny; hnedé elipsovité škvrny; odumieranie výhonkov; hnedé škvrny na orechoch; choroby orechov; orechy