Biela a fialová škvrnitosť listov jahôd (fľaky na listoch jahôd)

Objavili ste fľaky na listoch jahôd? Môžu to byť okrúhle, tmavo olemované škvrny, ktoré sa postupne sa zväčšujú. Pri fialovej škvrnitosti sa zasa tvoria nepravidelné, väčšie fialovočervené škvrny. Čo s tým?

Prejavy

Na listoch jahôd vznikajú okrúhle, tmavo olemované škvrny a postupne sa zväčšujú. Škvrny často navzájom splývajú, postupne ich stred odumiera a získava biele sfarbenie. Pri intenzívnejšom výskyte škvŕn môžu napadnuté listy usychať a odumierať. Pri fialovej škvrnitosti sa zasa tvoria nepravidelné, väčšie fialovočervené škvrny. Niekedy pokrývajú väčšiu časť listu, stredy následne hnednú, nesfarbujú sa ale do biela. Aj v tomto prípade viac napadnuté listy odumierajú. V oboch prípadoch sa tvoria plodničky s výtrusmi, ktoré sú pôvodcom jarnej infekcie.

Chemická ochrana

Jahodovisko je potrebné po zbere úrody ošetriť prípravkom Kuprikol 50, alebo Champion 50 WG. Neošetrujeme stále rodiace a mesačné odrody jahôd.

Ekologická ochrana

Mechanický a dôkladný zber všetkych poškodených listov, prípadne odumretých, pokosenie porastu.

Prevencia

Pestovanie odolnejších odrôd, je možné pokosenie listov po zbere jahôd; dôkladné čistenie jahodoviska na začiatku sezóny aj počas nej. Primeraný závlahový a výživový režim, udržiavanie vzdušných porastov. Voľba slnečného miesta pri pestovaní.

biela škvrnitosť jahôd; fialová škvrnitosť jahôd; škvrny na listoch jahôd; usychanie listov jahôd; jahody; choroby jahôd