Biela hniloba mrkvy (povlak na mrkve, povlak na petržlene)

Biely práškovitý povlak na uskladnenej koreňovej zelenine spôsobuje biela hniloba. V neskoršej fáze sa na koreňom môžu tvoriť tmavosivé až čierne hrudky.

Prejavy

Patrí k typickým skladovým chorobám mrkvy, petržlenu, zeleru a paštrnáku. Prejavuje sa tým, že na napadnutých koreňoch sa vyskytuje biely práškovitý povlak. V jeho strede sa tvoria tmavosivé až čierne hrudky. Pletivá pod povlakom sú vodnaté, zapáchajú a hnijú. Huba môže napadnúť korene mrkvy a ďalšej koreňovej zeleniny počas celej vegetačnej doby, najvýraznejšie škody ale spôsobuje počas skladovania.

Chemická ochrana

Používanie prípravku Signum vo forme postreku.

Ekologická ochrana

Aplikácia bakteriálneho produktu NovaFerm MULTI. Použitie prípravku Contans WG.

Prevencia

Dodržiavanie ideálnych pestovateľských podmienok, uplatnenie vhodného osevného postupu a striedanie pestovateľských plôch. Vyhýbanie sa intenzívnemu zavlažovaniu a prehnojovaniu hnojivami s vyšším obsahom dusíka.

biela hniloba mrkvy; biela hniloba koreňovej zeleniny; práškovitý povlak na koreňoch mrkvy; biely povlak s čiernymi bodkami na koreňoch zeleniny; povlak na petržlene; koreňová zelenina; mrkva; petržlen; choroby mrkvy; choroby petržlenu; zeler; choroby zeleru; paštrnák