Červená nitkovitosť (červený trávnik, škvrny v trávniku)

Červenkasté časti trávnika naznačujú, že trávnik napadla choroba červená nitkovitosť. V trávniku sa objavujú hnedasté škvrny.

Prejavy

Ochorenie sa v trávniku prejavuje nepravidelnými slamovožltými až hnedými škvrnami s viditeľným zastúpením červených vlákien mycélií huby. Listy sú zúžené, postihnuté miesta dostávajú červenkastú farbu. Pôvodca choroby prečká v infikovanom trávnom poraste. Za priaznivých podmienok, pri dlhšie trvajúcom zamokrení dochádza k šíreniu huby a jej prenosu na zdravé časti trávnika.

Chemická ochrana

V prípade veľmi intenzívneho poškodenia treba aplikovať po celej ploche fungicídny prípravok s účinnou látkou mancozeb, prochloraz propiconazole, iprodione, azoxystrobin, triadimefon alebo myclobutanil.

Ekologická ochrana

Postihnutý trávnik treba dôkladne po roztopení snehu a vysušení vyhrabať. Dôležíté bude odstrániť všetky zoschnuté a poškodené steblá. Zhruba o týždeň, ideálne po slnečných dňoch trávnik plytko prerezať a prihnojiť. Slnečné lúče, živiny a vyššie teploty pomôžu trávnej ploche zregenerovať. Holé miesta stačí po asi dvoch týždňoch dosiať.

Prevencia

Primeraný výživový (jesenné hnojenie) a závlahový režim, pravidelné kosenie, prerezávanie a prevzdušňovanie počas sezóny. Potrebné je dbať na odstraňovanie trávnej plsti.

červená nitkovitosť; žltohnedé škvrny v trávniku; červené vlákna v trávniku; škvrny v távniku; choroby trávnika; trávnik

Tagy: trávnik