Chrastavitosť broskýň a marhúľ (praskanie broskýň, škvrny na broskyniach, škvrny na marhuliach)

Zatvrdnuté škvrny na plodoch broskýň a marhúľ spôsobuje hubové ochorenie. Jedná sa o chrastavitosť.

Prejavy

Ochorenie je spôsobené hubou (Venturia carpophila, Stigmia carpophila). Napáda plody broskýň a marhúľ v druhej polovici ich vývoja, na listoch sa vyskytuje zriedkavejšie. Na plodoch sa najprv tvoria krémové zatvrdnuté škvrny, ktoré sa neskôr pokrývajú zamatovým, takmer čiernym povlakom výtrusov. Plody majú korkovitú dužinu a neskôr praskajú. Predpokladom infekcie je pretrvávajúca vlhkosť na listoch alebo plodoch, vďaka nej huba vyklíči a vrastie do pletiva. Šírenie ochorenia podporuje vlhké leto a uzavreté, málo vzdušné stanovište. Napáda prevažne neskoršie odrody broskýň a marhúľ.

Chemická ochrana

Účinkujú prípravky proti kučeravosti, napríklad Cuproxat SC, Champion 50 WG, Kuprikol 50 alebo Syllit 65.

Ekologická ochrana

Odstraňovanie všetkých napadaných listov a múmiových plodov. Postrek pripravený ako horúci nálev z 1 kg brezového lístia a 1 litra vriacej vody (lúhuje sa 1 hodinu). Výluh pred postrekom riedime v pomere 1:5.

Prevencia

Huba prezimuje v opadanom lístí, napadnutých konároch a múmiových plodoch, ideálnym preventívnym opatrením je preto odstraňovanie týchto zdrojov nákazy. Čiastočný účinok proti tejto chorobe má aj jarný postrek meďnatými prípravkami.

chrastavitosť broskýň; zatvrdnuté krémové škvrny na plodoch broskýň; chrastavitosť marhúľ; škvrny na marhuliach; škvrny na broskyniach; čierny povlak na plodoch broskýň; praskanie plodov broskýň