Ako zakročiť proti chrastovitosti broskýň?

  • 20.06.2021

Čo spôsobuje chrastavitosť broskýň a ako sa proti nej dá zasiahnuť? Čo s napadnutými plodmi?

Broskyňa na strome

Chrastovitosť broskýň sa najčastejšie vyskytuje na chorých zoslabnutých stromoch, na náchylných neskorých odrodách a na tzv. vinohradníckych semenáčoch.

Spôsobujú ju dva druhy húb. Drobné farebné ostro ohraničené škvrny na plodoch má na svedomí Stigmina carpophila, ktorá spôsobuje aj dierkovitosť listov. Súvislejšie tmavozelené povlaky alebo škvrny sústredené pri stopke plodov zasa spôsobuje Venturia carpophila.

Zvyčajne sa objavuje na začiatku vyfarbovania plodov, ktoré často zastavujú rast, deformujú sa, praskajú a sú napádané moníliovou hnilobou. Šírenie podporuje daždivé a teplé počasie. Huby prezimujú vo forme výtrusov alebo podhubia na letorastoch, kôre a v ranách stromov.

Vhodné postreky

Prezimované podhubie likvidujeme predjarnými postrekmi proti kučeravosti a podľa potreby na začiatku výskytu chrastovitosti striekame dostupnými fungicídnymi prípravkami, napríklad 0,1 % roztokom Prolectus, 0,2 % roztokom Champion 50 WG alebo 0,5 % roztokom Kuprikol 50. Napadnuté plody odstránime.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí