Šarka broskýň (kruhy na broskyniach)

Belavé prstence alebo pásikové kresby na plodoch broskýň spôsobuje vírusové ochorenie šarka. Prečítajte si, aké sú možnosti ochrany.

Prejavy

Na listoch broskýň sa šárka prejavujú žltou žilnatinou a deformáciou listov. Pokiaľ ide o plody, v prípade infekcie sa na nich objavujú väčšie belavé kresby a krúžky. Obvykle sú však menej nápadné a s dozrievaním plodov sa postupne strácajú. Hlavnými prenášačmi tohto vírusového ochorenia sú rôzne druhy vošiek.

Chemická ochrana

Potrebné je monitorovať výskyt vošiek v záhrade alebo na broskyniach a v prípade výskytu je nevyhnutná ich dôsledná likvidácia. Vošky prenášajú tento vírus z chorých na zdravé stromy. Použiť možno prípravok Karate ZEON 5 CS.

Ekologická ochrana

Ak spozorujeme na stromoch vošky, treba ich ekologicky odstrániť. V prípade napadnutia šarkou je nevyhnutná likvidácia všetkých napadnutých stromov, pretože sú silným zdrojom infekcie pre všetky zdravé stromy v okolí.

Prevencia

Pestovanie voči šarke odolnejších kultivarov. Výber vhodného stanovišta, primeraný závlahový a výživový režim, pravidelný rez najmä maldých jedincov. Použitie zdravého výsadbového aj množiteľského materiálu. Potrebné je klásť dôraz na predjarný postrek.

šárka broskýň; deformácia listov broskýň; žltá žilnatina listov broskýň; choroby broskýň; broskyne; fľaky na plodoch broskýň, krúžky na broskyniach

Tagy: broskyne | vírusy