Nádorovitosť oleandrov (čierne škvrny na oleandri)

Objavili ste čierne škvrny na listoch oleandra? Môže sa jednať o baktériovú chorobu. V neskoršom štádiu sa môžu na listoch vytvárať bradavičnaté útvary.

Prejavy

Ochorenie spôsobujú baktérie a často sa vyskytuje práve na oleandroch. Na listoch najskôr vznikajú čierne škvrny so svetlejším lemom. Neskôr sa na nich začnú vytvárať korkové bradavičnaté útvary. Tieto výrastky sa často objavia aj na konárikoch, na ich vrcholoch a stopkách. Rastliny pôsobia neesteticky a postupne chradnú.

Ekologická ochrana

Ideálne je všetky napadnuté časti oleandra ostrihať aj s kúskom zdravej časti a zlikvidovať, nie skompostovať. Rastlinu treba prihnojiť a umiestniť na slnečné a teplé miesto.

Prevencia

Pestovanie oleandrov na slnečných a teplejších miestach, vyhnúť sa postrekovaniu listov a tomu, aby sa na listoch zhromažďovala vlaha. Dbať treba na pravidelnejšie prihnojovanie a výdatnú zálievku do podmisky. Kupované oleandre je vhodné vždy veľmi dôkladne skontrolovať, často si domov prinesieme chorú rastlinu z obchodu.

tmavé škvrny na listoch oleandrov; korkové výrastky na stonkách oleandrov; chradnutie oleandrov; oleander; choroby oleandra