Vírusová mozaika fazule (škvrny na listoch fazule)

Vydutiny či škvrny na listoch môže spôsobovať vírusová mozaika. Vírus často prenášajú vošky, alebo sa prenáša osivom.

Prejavy

Vírus obyčajnej mozaiky fazule vyvoláva tmavozelené sfarbenie listovej čepele pozdĺž žilnatiny. Listy sa lyžicovito vydúvajú alebo vznikajú pľuzgierovité vypukliny. Žltá mozaika fazule sa zasa prejavuje vo forme drobných žltých škvŕn na listoch. Rastliny zaostávajú v raste. Virózy sa prenášajú voškami, obyčajná mozaika fazule sa môže prenášať nekvalitným osivom i peľom.

Chemická ochrana

Nie sú registrované žiadne prípravky, zasiahnúť ale možno proti voškám, ktoré vírusové choroby prenášajú. Použiť v tomto prípade možno prípravok Decis Al alebo Sanium Ultra AL.

Ekologická ochrana

Preventívna ochrana spočíva v zapracovaní bakteriálneho produktu NovaFerm® MULTI, v koncentrácii 3 % do pôdy. Proti voškám môžeme použiť domáce výluhy.

Prevencia

Použitie kvalitného certifikovaného osiva, výber vhodných pestovateľských plôch a ich striedanie, udržiavanie bezburinných porastov, pravidelný monitoring výskytu vošiek a ich okamžitá likvidácia v prípade výskytu.

netypické sfarbenie listov fazule; vypukliny na listoch fazule; drobné žlté škvrny na listoch fazule; zaostávanie rastlín fazule v raste; vírusové ochorenie; choroby fazule; fazuľa; vírusová mozaika