Listomôlka figovníková (požerky na listoch figy)

Spolu s jedlými figovníkmi sa začal v našich záhradách objavovať aj nový škodca - listomôlka figovníková, ktorej listové požerky môžeme spozorovať na jar a začiatkom leta.

Prejavy

Prvé požerky na listoch fíg sa objavujú v máji až júni (niekedy i trošku neskôr), druhé na jeseň. Húsenice sú malé, často si ich nevšimneme. Z nich sa vyvinie menší motýľ (1,6 až 2 cm) hnedastej, hrdzavej farby. Za rok môžu byť dve generácie, dospelce sa objavujú v júli a neskôr na jeseň. Húsenice sa často chránia vláknami podobnými pavučine.

Chemická ochrana

Pri väčšom napadnutí, prípadne ak ručné odstraňovanie nie je možné, prichádza do úvahy postrek, z chemických napríklad Katare Zeon 5CS alebo Decis Protech, pričom je nutné pri zbere dodržať ochrannú lehotu. Do potrekovej kvapaliny pridáme zmáčadlo, napríklad Wetcit, Agrovital.

Ekologická ochrana

Z biologických postrekov dobre likviduje húsenice Lepinox plus, obsahujúci baktérie. Húsenice sa často chránia vláknami, preto je dobré do postreku pridať zmáčadlo, pri použití Lepinoxu napríklad Wetcit, Agrovital.

Prevencia

Pestovanie ovocných stromov v ideálnych podmienkach, pravidelná kontrola zdravotného stavu.

figy; obžraté listy figy; húsenice na figovníku; pavučina na figovníku