Obaľovače na viniči (vlákna na viniči, hniloba viniča)

Poškodené súkvetia viniča, obalené vláknami môže spôsobovať obaľovač. Tento škodca môže poškodzovať aj bobule. Čo pomôže?

Prejavy

Vinič môžu bnapadnúť tri druhy obaľovačov. Dva z nich, obaľovač mramorovaný a pásový poškodzujú kvety a bobule viniča. Ak sa ich výskyt v danej lokalite opakuje, je potrebné zasiahnuť. Obaľovače prezimujú v štádiu kukiel, z ktorých sa od konca apríla liahnu dospelí jedince – motýle. Samičky neskôr začínajú klásť vajíčka. Larvy poškodzujú súkvetia viniča a obaľujú ho typickými vláknami. Začiatkom leta sa liahnu dospelé jedince druhej generácie. Larvy tejto generácie poškodzujú bobule, tie následne hnijú.

Chemická ochrana

Ošetrenie proti prvej generácii obaľovačov na viniči treba uskutočniť do konca mája, proti druhej najneskôr v polovici júla. Použiť možno prípravky Decis Protech, Sanium Ultra, Integor alebo Karate ZEON 5 CS. Prípravky treba použiť v období intenzívneho liahnutia lariev.

Ekologická ochrana

Použitie prípravku Lepinox Plus

Prevencia

Každoročný rez, správna výživa a precízny výber pestovateľského miesta. Dôsledná kontrola zdravotného stavu viniča a riešenie problémov v začiatočným štádiách. Preventívne postreky a odstraňovanie opadaných listov v jesenných mesiacoch.

obaľovač na viniči; motýle na viniči; larvy na viniči; vlákna na kvetoch viniča; húsenice na viniči; škodce viniča; vinič; hrozno