Obaľovač broskyňový (červivé broskyne, červivé nektarinky)

Červivé plody broskýň a nektariniek spôsobuje obaľovač broskyňový. Ktoré prípravky vám v boji proti nemu pomôžu? Prečítajte si!

Prejavy

Škodca, presnejšie jeho larvy, spôsobuje červivosť plodov broskýň. Prezimuje v štádiu lariev, ktoré sa na jar zakuklia. Z nich následne vzniknú motýle. Samičky tohto škodcu nakladú vajíčka, z nich sa vyliahnu larvy a cyklus sa opakuje. Za rok máva dve až tri generácie. Najškodlivejšia je letná, ktorá spôsobuje červivosť plodov neskorých odrôd broskýň a nektariniek. Plody následne ľahko podliehajú aj moníliovej hnilobe. Larvy vyžierajú chodbičky nielen v plodoch, ale častokrát aj v mladých výhonkoch.

Chemická ochrana

Potrebné je uskutočniť ošetrenie prípravkami Decis Protech, Sanium Ultra alebo Karate ZEON 5 CS. Prípravky treba aplikovať v čase signalizácie škodcu kedy dochádza k hromadnému liahnutiu lariev. Dôležité je dodržať po aplikácii predpísanú ochrannú lehotu.

Ekologická ochrana

Napadnuté plody alebo výhonky treba pozbierať a rýchlo zlikvidovať spálením.

Prevencia

Výber odolných odrôd a voľba správneho miesta pri pestovaní broskýň, vhodný výživový režim, pravidelný rez a presvetľovanie koruny. Zbieranie opadaných plodov a listov, udržiavanie poriadku v okolí dreviny, či v poraste.

obaľovač broskyňový; larvy broskyňe; larvy v plodoch broskyne; opadávajúce plody broskýň; červivosť broskýň; červivé nektarinky; škodce broskýň; broskyne; škodce nektariniek; nektarinky; červivé broskyne