Mora gama (zelené húsenice)

Zelené húsenice škodcu mora gama požierajú listy stromov. Najskôr začínajú vyžierať pletivo z jednej strany (skeletovanie), nasleduje dierkovanie a bočný požer, v extrémnych rokoch sa vyskytuje holopožer. Prečítajte si, či a ako treba zasiahnuť.

Prejavy

Škodca má u nás dve až tri generácie. Dospelé jedince – motýle sú hnedosivej farby, v strede majú škvrnu v tvare písmena gama. Larvy sú zelenkasté, kukly sa vyvíjajú priamo na rastline. Motýle prvej generácie sa liahnu v máji alebo júni, druhej začiatkom júla a tretej v auguste. Vajíčka, ktoré samičky kladú jednotlivo alebo do skupiniek, potrebujú na liahnutie vyššiu vlhkosť vzduchu a tiež vyššiu teplotu. Larvy tohto škodcu napádajú asi 200 druhov rastlín, medzi nimi aj široké spektrum bežne pestovaných úžitkových rasltlín. Larvy požierajú listy, vytvárajú typické okienka. Ich pohyb je piadivkovitý.

Ekologická ochrana

Využiť možno vajíčkové parazitoidy z rodu Trichogramma, či prípravky na báze Bacillus thuriengiensis (prípravok Lepinox Plus) alebo prírodné insekticídy na báze spinosadu (prípravok SpinTor).

Prevencia

Pravidelné čistenie záhonov od pozberových zvyškov a buriny, dôkladná medziriadková kultivácia, udržiavanie redších a vzdušnejších porastov, jesenné obrábanie pôdy.

mora gama; hnedošedý motýľ; larvy na listoch; vyžrané okienka na listoch; húsenice; zelené húsenice; holožer; požerky na listoch; škodce na stromoch; húsenice na stromoch