Siatica oziminová (húsenice na zelenine, húsenice na kukurici, húsenice na ovocí)

Siatica oziminová patrí k najškodlivejším európskym morám. Poškodzuje množstvo pestovaných plodín, húsenice požierajú listy.

Prejavy

Poškodzuje cukrovú aj kŕmnu repu, zemiaky, repku ozimnú i ozimné obilniny, kukuricu, slnečnicu, zeleninu, ale aj vinice a ovocné škôlky. Škodca má za rok dve generácie. Larvy – húsenice požierajú listy, spôsobujú ich dierkovanie a bočný požer. Neskôr poškodzujú aj podzemné časti, korene, hľuzy zemiakov, buľvy repy a pod. V nich vyžierajú pravidelné dutiny. Aktivita dospelých jedincov začína približne koncom mája, dosahuje vrchol na prelome júna a júla a končí koncom júla. Vajíčka sú biele, neskôr čierne. Samičky ich kladú na rastliny alebo čiastočky pôdy. Larvy žerú na rastlinách dvakrát denne asi po hodine a zvyšok času trávia v pôde. Prvé larvy poškodzujú predovšetkým nadzemné časti rastlín. V druhej polovici svojho vývoja poškodzujú najmä podzemné orgány – korene, hľuzy a cibule. Na nadzemných častiach rastlín sa vyskytujú iba po zotmení. Poškodzuje rôzne druhy zeleniny.

Chemická ochrana

Vhodné je morenie sadby alebo využívanie možnosti dezinfekcie pôdy.

Ekologická ochrana

Na menších plochách riešime ochranu nočným zberom húseníc.

Prevencia

Napadnutie týmto škodcom podporuje humózna kyprá pôda a suché, teplejšie počasie, predovšetkým v období vývoja mladých lariev. Dlhodobo vlhká pôda im naopak bráni preniknúť do nej. Aktivita škodcu je vtedy prerušená.

siatica oziminová; dutiny v zemiakoch; dutiny v repe; húsenice na zemiakoch; okienka na listoch; dierky na listoch; vinič; škodce viniča; kukurica; škodce kukurice; slnečnica; škodce slnečnice; húsenice; obžraté listy