Drevotoč obyčajný (veľké oranžovo-červené húsenice)

Mnoho záhradkárov počas sezóny objaví v záhrade pozoruhodne veľkú húsenicu drevotoča obyčajného. Treba sa ho obávať?

Prejavy

Drevotoč obyčajný poškodzuje jablone, hrušky, čerešne i ostatné ovocné stromy. Dospelé húsenice sú žltooranžové, na chrbtovej strane hnedočervené. Majú neraz úctyhodnú dĺžku až 10 cm a hrúbku 1 cm. V kmeňoch stromov vyžierajú široké chodby, cez otvory v kmeni vytláčajú piliny a trus. Napadnuté dreviny majú charakteristický octový zápach, z rán môže vytekať miazga. Pri silnom napadnutí dochádza k odumretiu stromu. Dospelý motýľ je sivohnedej farby s rozpätím krídel až 10 cm.

Chemická ochrana

Do chodbičiek môžeme pomocou injekčnej striekačky vstreknúť niektorý insekticíd (Dursban, Reldan 22,…). Pri silnom napadnutí sa odporúča odstránenie a následné spálenie stromov.

Ekologická ochrana

Vzhľadom na to, že žijú vnútri stromov je boj proti drevotočom náročný. Ak si všimneme trus pod stromami a typický zápach, treba pohľadať dierky v dreve. Pomocou háčika z tenkého drôtu sa môžeme pokúsiť o ich vytiahnutie z chodbičky.

Prevencia

Pestovanie ovocných stromov v ideálnych podmienkach, pravidelná kontrola zdravotného stavu, primeraný výživový režim a pravdielný rez, hlavne v mladom veku. Spod stromov pravidelne odstraňujeme opadané lístie.

húsenice; dierky v kmeni stromov; octový zápach; oranžovo-červené húsenice; veľké húsenice; piliny pod stromom; drevotoč