Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť!
Prichádza zima, dni sa skracujú a rastliny postupne prechádzajú do stavu vegetačného pokoja a spomaľujú svoj rast. Práve na tejto situácii sa snažia profitovať malí, zo začiatku nenápadní zástupcovia triedy hmyzu – strapky.
Každý, kto už napadnutie izbových rastlín strapkami zažil, vie, že víťazstvo nad týmito malými potvorami spočíva v systematickej a dlhodobej likvidácii. Dnes si povieme najlepší spôsob, ktorým by ste strapky mali zlikvidovať nadobro.
Strapky ako živočíchy a škodcovia
Prvým krokom k úspešnej likvidácii škodcu je zistiť, s čím vlastne bojujeme. Strapky patria medzi hmyz a ich veľkosť sa pohybuje okolo jedného milimetra. Ako každý zástupca hmyzu majú krídla, ktoré im však neumožňujú bežný let, ich pohyb sa skôr podobá neohrabaným skokom. Vedci opísali viac než 6 000 druhov, no len niektoré z nich napádajú naše izbové rastliny. Niektoré sú škodcami v poľnohospodárstve, iné prospešnými rozkladačmi alebo sa živia dravo a majú význam pri opeľovaní rastlín.
Strapky, ktoré nájdeme v domácnosti, majú nesymetrické ústne ústrojenstvo, ktorým bodajú rastliny a sajú šťavu. Preferujú mladé časti rastlín, teda puky a mladé listy, no pri premnožení vedia zlikvidovať celú rastlinu. Akoby ich škodlivý príjem potravy nestačil, predstavujú ešte jeden problém – prenášajú okolo 20 druhov rastlinných vírusov. Ako obranu proti predátorom (a záhradkárom) si vyvinuli zvyk zdržiavať sa v úzkych priestoroch na rastline, kde veľakrát nedočiahne pesticíd. Tam tiež kladú vajíčka.
Ak si myslíte, že strapky nemajú ďalšie „eso v rukáve”, mýlite sa na plnej čiare. Povesť nepríjemného škodcu si strapky vybudovali aj schopnosťou rozmnožovať sa bez partnera a rýchlym získaním rezistencie proti štandardným insekticídom.
Žiadny zázračný sprej zatiaľ neexistuje, zbaviť sa strapiek však nie je nemožné
Vzhľadom na to, že strapky sú škodcami aj v poľnohospodárstve, stále prebiehajú výskumy s cieľom nájsť látku, ktorá by strapky dlhodobo likvidovala. Najlepším spôsobom, ako bojovať so strapkami je ako vždy prevencia, teda kupovanie rastlín so zdravým vzhľadom, hlavne bez škvŕn a vyblednutých, stočených listov. Keď si rastlinu zakúpite, je vhodné ju na pár týždňov umiestniť do oddelenej miestnosti a sledovať jej zdravotný stav. Ak však doma máte množstvo rastlín, je takmer isté, že sa skôr či neskôr so strapkami stretnete.
Vzhľadom na spomínanú rezistenciu proti štandardným insekticídom je vhodné proti strapkám voliť kombinovanú liečbu. Ako prvý krok sa osvedčilo insekticídne mydlo, ktoré si doma ľahko vyrobíte zmiešaním lyžice čistého mydla (najlepšie bez prídavných látok) a jedného litru destilovanej vody. Takto vyrobenú zmes následne dôkladne nastriekajte na rastlinu, zamerajte sa na spodné časti listov a záhyby. Mydlo v sebe obsahuje látky, ktoré poškodzujú ochrannú vrstvu na pancieri strapiek a následne hynú na dehydratáciu.
Ako poistka slúžia biologické metódy, ako napríklad aplikovanie prípravku Bora. Obsahuje hubu (Beauveria bassiana), ktorá parazituje práve na strapkách. Ďalšou vhodnou biologickou kontrolou je vypustenie parazitických roztočov (napríklad prípravok Thripex), ktoré strapky aktívne lovia a v domácnosti si ich ani nevšimnete. Následne je vhodné použiť lepové pásiky, pomocou ktorých môžete skontrolovať zvyšné počty strapiek. V prípade potreby je možné všetky kroky opakovať.
Text: Matúš Puskeiler
Foto: Shutterstock
Pekný deň všetkým, poprosila by som Vás o radu ohľadne boja so strapkami na izbo…