Voška bavlníková (čierne vošky, čierne chrobáčiky)

Tmavé drobné chrobáčiky na listoch, krútenie a deformovanie listov - to je znak, že rastlinu pravdepodobne napadli vošky.

Prejavy

Tmavo sfarbené a rýchlo sa množiace vošky cicajú rastlinné šťavy na spodnej strane listov a na vegetačných vrcholoch. Napadnuté listy sú zdeformované, škučeravené, žltnú a zasychajú. Dochádza k spomaleniu rastu, k výraznému oslabeniu, k zníženiu úrody, často aj k odumieraniu mladších rastlín. Napadnuté rastliny sú často zároveň napádané aj vírusmi. Masový výskyt tohto škodcu podporuje teplé a suché počasie, horúce leto naopak výskyt vošiek znižuje.

Chemická ochrana

Použitie prípravku MOSPILAN 20 SP

Ekologická ochrana

Pri menšom výskyte môžeme zasiahnuť silným prúdom vody (len ak majú listy uhoriek možnosť rýchlo obschnúť), pomáhajú aj domáce rastlinné prípravky, prípadne i postrek vodou s prídavkom zmáčadla alebo mydla, v skleníku možno použiť aj žlté lepové doštičky. Účinný je aj prípravok NEEMAZAL TS (nesmie sa používať na hrušky), Rock Effect.

Prevencia

Dodržiavanie odporúčaných pestovateľských postupov, redší spon, primeraný prísun živín a pravidelná kontrola zdravotného stavu porastu.

voška bavlníková; tmavé vošky; zdeformované listy; kučeravenie listov; vošky na spodnej strane listov; vošky; tmavé chrobáčiky

Tagy: skleník | vošky