Voška egrešová a voška ríbezľová (skrútené listy egreša a ríbezlí, vošky na egreši a ríbezliach)

Ak ste spozorovali poskrúcané listy na egrešoch a červené zdurené listy na ríbezliach, treba skontrolovať, či rastliny nenapadli vošky.

Prejavy

Škodca spôsobuje typické ohýbanie výhonkov egreša alebo ríbezlí, deformácie, červené zafarbenie a kučeravenie listov. Mladé výhonky zle vyzrievajú, sú mäkké a náchylnejšie na poškodenie mrazom. Škodca dokáže prezimovať, či už na kríkoch egrešov alebo ríbezlí. Začiatkom leta sa presúva na hostiteľské rastliny, koncom leta sa ale opäť na egreše vracia. Škodí cicaním rastlinných štiav.

Chemická ochrana

Dôležité je nezanedbať predjarný postrek. Pri intenzívnejšom výskyte môžeme použiť prípravok Karate ZEON 5 CS, potrebné je ale dodržať odporúčanú ochrannú lehotu.

voska ribezlova
Voška ríbezľová (foto: isifa/Shutterstock)

Ekologická ochrana

Použitie rastlinných výluhov a zákvasov. Môžeme použiť aj ekologický prípravok Rock Effect alebo Neemazal, prípadne zmývať vošky silnejším prúdom vody.

Prevencia

Pravidelná kontrola zdravotného stavu drevín. Ak sa vyskytnú prvé príznaky pôsobenia vošiek treba najskôr vyskúša ekologickejšie cesty ničenia. Nezanedbávať priebežný rez a presvetľovanie kríkov, dbať na optimálny výživový a vlahový režim, rastliny nesmú byť oslabené. Nevyhnutné je pre pestovanie egrešov vyberať slnečné miesta.

ohýbanie výhonkov egreša; kučeravenie listov egreša; mäkké výhonky egreša; deformácie listov a výhonkov egreša; vošky; egreš; škodce egreša; skrútené listy egreša; vošky na egreši; ríbezle; vošky na ríbezli; červené listy na ríbezli; kučeravé listy