11 krokov k bohatej úrode rajčiakov

  • 13.06.2017

Júl je obdobím zberu prvých rajčiakov. Ak sa chceme pýšiť bohatou úrodou, musíme sa o rastliny dôkladne starať. Využiť sa pritom dá aj niekoľko osvedčených trikov. Môžu byť zárukou vyššej úrody.

11 krokov k bohatej úrode rajčiakov

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • hnojivá na plodovú zeleninu
  • biopostreky, fungicídy

Náradie:

  • záhradnícky nôž
  • krhla s vodou
  • motyka
  • kolíky a motúz
  • pohár s vodou
  • záhradnícke nožnice

Náročnosť: **
Čas: do 1 hodiny
Obdobie: leto

Pracovný postup

1. HRIADKA

Hriadka
Na ošetrovanie rajčiakov si vždy vyberieme slnečný, bezveterný deň bez zrážok. Ideálne je ošetrovať porast pravidelne, aspoň raz do týždňa.

2. KYPRENIE

Kyprenie
Jednou z najdôležitejších prác je kyprenie povrchu pôdy a rozbitie nežiaduceho pôdneho prísušku. Ku koreňom rajčiakov sa dostane viac vzduchu, čo podporí ich rozvoj.

3. BURINA

Burina
Rozhodne sa treba na hriadke zbaviť buriny, ideálne, kým je drobnejšia. Burina totiž rastlinám odoberá vlahu aj živiny. Ak by podrástla, rastlinám by dokonca tienila.

4. VÝŽIVA

Výživa
Rajčiaky potrebujú na to, aby priniesli bohatú úrodu, pravidelný prísun živín. Raz za 14 dní aplikujeme viaczložkové hnojivo s mikroelementmi.

5. SKÚŠKA

Skúška
Využijeme aj netradičné hnojivá, napríklad výťažok z trusu morských vtákov. Zabezpečí výdatný prísun draslíka a fosforu, teda to, čo rajčiaky počas leta potrebujú.

6. MISKA

Miska
Okolo jednotlivých rastliniek vytvoríme malé misky. Vlaha sa pri rastlinách udrží dlhšie. Nezabúdajme na to počas celého vegetačného obdobia.

7. ZÁLIEVKA

Zálievka
Akákoľvek plodová zelenina, teda aj rajčiaky, je mimoriadne náročná na vlahu. Vodu treba dodať priamo ku koreňom tak, aby sa čo najmenej, ideálne vôbec nedostala na listy.

8. KONTROLA

Kontrola
Pomocou vydezinfikovaných nožníc priebežne odstraňujeme choré, slabé, suché a poškodené listy. U vyšších rastlín odstránime aj všetky listy pod spodným súkvetím.

9. VYVÄZOVANIE

Vyväzovanie
Pri pestovaní kolíkových rajčiakov zatlčieme pevné opory aspoň 30 cm hlboko a vyviažeme k nim rastliny. Vyväzujeme priebežne počas celého vegetačného obdobia.

10. ZÁLISTKY

Zálistky
Kolíkovým rajčiakom je potrebné pravidelne vylamovať aj zálistky z pazúch listov, a to hneď ako sa objavia, pretože rany po ich vylomení budú menšie.

11. VÝLUH

Výluh
Odstránené zálistky, najmä tie väčšie, môžeme zužitkovať na prípravu ochranných výluhov. Tie z rajčiakov účinkujú proti širokému spektru škodcov.

Dobré rady:

Vlaha

Rajčiaky sú náročné na prísun vlahy, zemina, v ktorej rastú, by ani počas najhorúcejšieho leta nemala na dlhší čas výrazne preschnúť. Rastliny na to okamžite reagujú. Pred každou ďalšou zálievkou však pôda preschnúť môže. Keď budeme zavlažovať pravidelne, podporíme rozvoj koreňového systému, a tým aj stabilitu rastlín. Na zálievku sa hodí odstáta voda.

Nastielanie

Možnosťou, ako udržať v pôde vlahu dlhšie, je nastielať. Pôda pod nástielkou zostane vlhká a kyprá. Navyše, pôda v noci nevychladne, čo je pri rajčiakoch takisto jeden z faktorov úspešného pestovania. Na nastielanie využijeme čiernu netkanú textíliu z prírodného materiálu, napríklad slamu. Tá by mala byť okolo rastlín v aspoň 5 cm hrubej vrstve.

Choroby

Najčastejšie ohrozuje tieto rastliny pleseň rajčiaková – fytoftóra. Je to hubové ochorenie, ktorého šírenie podporuje daždivé, vlhké počasie, takisto však aj zalievanie na listy. Podporuje ho aj večerné zalievanie a príliš prehustený porast. Ideálne je vykonať preventívne postreky vhodným fungicídnym prípravkom (Champion 50WP) už od polovice júna a v prípade daždivejšieho počasia na to myslieť aj častejšie. Na začiatku sa dá ochorenie postrekmi celkom dobre zvládnuť.

Odborník radí:

Bazalka a aksamietnice na hriadke s rajčinami podporia ich perfektný zdravotný stav.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku