Aké modré muštové odrody viniča môžeme pestovať v oblastiach nad 500 m n. m.?

  • 05.03.2022

Rád by som pestoval modré muštové odrody viniča. Bývame v oblasti s nadmorskou výškou nad 500 m n. m. Existujú vôbec odrody vhodné do takýchto podmienok?

Modrá muštová odroda hrozna

Existuje niekoľko nových interšpecifických (PIWI) muštových odrôd vhodných i do vašich podmienok. Stanovište, kde plánujete révu vysadiť, zvoľte dostatočne osvetlené a chránené napríklad múrikom či stenou domu, s južnou, juhozápadnou alebo juhovýchodnou expozíciou. Vhodné odrody sú napríklad:

  • Laurot – novinka od doc. Ing. Michlovského, CSc. Rast je stredný, výhonky vzpriamené. Má kvalitné stredne veľké strapce, bobule menšie, guľaté a čiernomodré. Víno má tmavočervenú farbu, je plné a vhodné i na fľaškovanie, podobá sa vínam európskych odrôd.
  • Modravina – novošľachtenec od doc. Ing. Krausa, CSc. Je to skorá odroda. Strapce sú strednej veľkosti, bobule majú tenkú šupku. Vína sú jemne korenisté s podobnou chuťou ako Merlot, ktorý je jeden z rodičov.
  • Regent – novinka z Nemecka z Geilweilerhofu. Rast je slabší až stredný, výhonky prevísajúce, strapce stredne veľké. Bobule sú čiernomodré. Víno je tmavočervené, ľahšie a mierne korenisté s veľmi príjemnou chuťou.

Za zmienku stoja ešte dve nové odrody Marlen a jedna staršie Rondo.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: hrozno | odrody | ovocie | vinič

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Zdravie z prírody: 7 silných prírodných bojovníkov proti chrípke Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Akým vždyzeleným krom možno nahradiť živý plot zo smreka? Nie sú to pavúky, hoci tak vyzerajú. Spoznajte neškodné kosce, ktoré sa dokážu naklonovať Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda