Ako a kedy rezať broskyňu?

  • 16.04.2022

Poradíte mi, prosím, ako a kedy je najvhodnejšie orezať našu 5 ročnú broskyňu?

broskyna

Podľa fotky vidím založenú klasickú kotlovitú korunu. Je dobré vedieť, že broskyne plodia na jednoročnom dreve.

Rezať ich odporúčam prevažne v letnom období. Na jar môžete maximálne prečistiť korunku od suchých alebo dovnútra smerujúcich konárikov, keď pominú silné mrazy, teda od konca marca do apríla.

Vzniknuté rany dôsledne zatrite štepárskym voskom alebo balzamom. Hlavný termín rezu je v auguste po zbere úrody. Rez by mal byť hotový do polovice septembra. Vtedy z koruny odstráňte vyrodené časti konárov. Na strome v blízkosti vzniknutej rany ponechajte dva tohtoročné výhonky, z ktorých horný neskracujte a spodný skráťte na čapík s približne dvomi očkami, čo poslúži na obnovu rodivého dreva v budúcom roku. Tento postup opakujte každý rok. Môžete zároveň odstrániť i konáriky, ktoré korunu zbytočne zahusťujú alebo smerujú dovnútra korunky.

Na začiatku kvitnutia je ešte možné na stromoch vykonať doplnkový rez, ktorým sa reguluje násada plodov. Výhonky sa vtedy skracujú asi o jednu tretinu dĺžky.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Stanko
Foto: archív redakcie, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?