Ako a kedy rezať broskyňu?

  • 16.04.2022

Poradíte mi, prosím, ako a kedy je najvhodnejšie orezať našu 5 ročnú broskyňu?

broskyna

Podľa fotky vidím založenú klasickú kotlovitú korunu. Je dobré vedieť, že broskyne plodia na jednoročnom dreve.

Rezať ich odporúčam prevažne v letnom období. Na jar môžete maximálne prečistiť korunku od suchých alebo dovnútra smerujúcich konárikov, keď pominú silné mrazy, teda od konca marca do apríla.

Vzniknuté rany dôsledne zatrite štepárskym voskom alebo balzamom. Hlavný termín rezu je v auguste po zbere úrody. Rez by mal byť hotový do polovice septembra. Vtedy z koruny odstráňte vyrodené časti konárov. Na strome v blízkosti vzniknutej rany ponechajte dva tohtoročné výhonky, z ktorých horný neskracujte a spodný skráťte na čapík s približne dvomi očkami, čo poslúži na obnovu rodivého dreva v budúcom roku. Tento postup opakujte každý rok. Môžete zároveň odstrániť i konáriky, ktoré korunu zbytočne zahusťujú alebo smerujú dovnútra korunky.

Na začiatku kvitnutia je ešte možné na stromoch vykonať doplnkový rez, ktorým sa reguluje násada plodov. Výhonky sa vtedy skracujú asi o jednu tretinu dĺžky.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Stanko
Foto: archív redakcie, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte!