Ako orezať čerešňu?

  • 04.04.2021

V záhrade máme peknú čerešňu ale nevieme, kedy a ako ju orezať. Poradíte nám?

Rez čerešne

Čerešne vo všeobecnosti nevyžadujú pravidelný rez. Používa sa tvarovací, zdravotný, prípadne presvetľovací rez. Podľa fotky je strom zdravý, vitálny, ale prehustený. Cieľom presvetľovacieho rezu je, aby sa do koruny dostalo viac svetla a vzduchu.

Rez čerešne

Zamerajte sa na odstránenie duplicitných konárov a takých, ktoré rastú do stredu koruny. Rez veďte tesne na kmeň alebo kostrový konár tak, aby neostávali žiadne pahýle. Hlavné kostrové konáre a porast po obvode koruny ponechajte bez zásahu.

Dôležitý je termín rezu. Kôstkoviny, ku ktorým patria i čerešne, sa v zime nerežú (vzniká riziko namrznutia i infekcie). Zrezávajú sa až v sezóne, keď prúdi miazga, a to po opadaní kvetov alebo tesne po zbere plodov. Rany s priemerom nad cca 2 cm je vhodné zatierať štepárskym voskom.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?