Ako rezať staršiu brezu?

  • 07.11.2020

Na dvore máme staršiu brezu. Radi by sme ju trochu orezali ale nevieme, ako to urobiť a či je to vôbec vhodné. Poradíte prosím?

Ako rezať staršiu brezu?

Zo starších stromov opadávajú konáriky, pripadne vyschne časť konárov alebo vrcholec. Vtedy je čas ju trochu orezať. Nemusíte sa báť. Breza má veľmi dobrú schopnosť obrastania. Nielen po reze, ale aj po poranení, napr. na kmeni vyženie množstvo mladých výhonkov. Tie treba preriediť a nechať len niekoľko (3 – 5 ks) podľa vlastného uváženia a estetického cítenia, aby nevznikali tenké metlovité trsy konárikov v okolí rezu.

Suché konáre môžete zrezať kedykoľvek, aj v zime. V prípade odlomenia skutočne hrozí nebezpečenstvo ohrozenia nielen susedných stavieb, ale aj zdravia ľudí. Suché konáre treba zrezať až do zdravého, živého dreva, t. j. po časť, ktorá už vyhnala lístky. Rez môžete urobiť hlbší, aby ste aj v budúcnosti mohli strom pohodlne ošetrovať a aby si breza zachovala svoj okrasný habitus.

Rany sa po reze môžu zatrieť stromovým balzamom (štepárskym voskom, latexovou farbou), inak sú vstupnou bránou pre rôzne choroboplodné zárodky a úkryt pre škodce. I keď v súčasnosti niektorí odborníci spochybňujú pozitíva takéhoto ošetrenia.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: breza | rez

Diskusie na tému článku