Ako pestovať a kedy rezať stĺpovité jablone?

  • 26.02.2022

Dobrý deň, pre nedostatok miesta v záhrade uvažujeme nad kúpou stĺpovitých jabloní. Poradíte, prosím, ako ich pestovať a rezať?

Stĺpovitá jabloň

Stĺpovité jablone sú špeciálne vyšľachtené odrody, ktoré je možné pestovať v tvare hustej ovocnej steny voľne v záhrade, ale i pri stene domu, chaty, prípadne v nádobe na balkóne či terase. Vytvárajú množstvo krátkych plodonosných výhonkov okolo osi stromčeka.

Na jeseň vysadené mladé štepence, zvyčajne „špičiaky“, v predjarí zrežeme tak, aby sme v prvých rokoch podporili dobré zakorenenie, a to bez zaťaženia plodmi. Asi do 30 cm nad pôdou odstránime všetky výhony a až do vrcholu stromčeka zriedime či odstránime vyrastené krátke plodonosné výhonky na rozstup asi 10 cm od seba. Dlhšie plodonosné výhonky skrátime, na nevhodnom mieste radikálne odstránime. Zriedime aj množstvo predčasných kvetných pukov. I ďalšie dva roky po výsadbe odporúčam odstrániť polovicu kvetných pukov. Ak je vrchol stromčeka rozvetvený, ponecháme len jeden terminál.

V júni môžeme urobiť ďalší opravný rez s cieľom udržať výhony blízko osi stromčeka, aby zbytočne svojou dĺžkou nezatieňovali okolité konáriky. Týmto spôsobom pokračujeme i ďalšie roky. Dbáme na to, aby „obrast“ nebol prehustený a plodonosné výhonky boli dobre osvetlené. Ponecháme ich len toľko, koľko stromček v danej veľkosti zvládne vyživiť. Udržiavame štíhly stĺpovitý tvar stromčeka.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky