Chcem pestovať ekologicky. Ktoré odrody jabloní a sliviek sú na to vhodné?

  • 23.02.2020

Nerád by som v záhrade používal chémiu, no súčasne by sme chceli zasadiť jablone a slivky. Ktoré odrody sú vhodné na ekologické pestovanie?
Peter V., Snina

Slivky a jablká

Pri ekologickom systéme pestovania ovocných drevín nie je povolené používanie chemických postrekov na ochranu proti chorobám, škodcom a burinám, taktiež je vymedzený sortiment hnojív, ktoré je možné použiť. Vhodné je preto pri výsadbe siahnuť po odrodách, na ktorých sa neprejavujú príznaky najvýznamnejších chorôb, čiže po takzvaných rezistentných a tolerantných odrodách.

Z jabloní odporúčam najmä odrody Topaz, Rubinola, Selena, Prina, Florina, Angold, zo sliviek výsledok nemeckého šľachtenia, napríklad Tegera, Katinka, Hanita, Tipala, Jojo, Tophit, Elena a iné. V prípade výskytu chorôb alebo škodcov je najčastejšou ochranou využívanie ich prirodzených nepriateľov, ako sú dravé roztoče, prospešné huby a iné.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Marián Komžík
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?