Ako sadiť bylinné trvalky

  • 11.10.2019

Trvalky sú byliny, čiže nevytvárajú nadzemnú drevitú časť. Ich bylinná časť na jeseň odumiera až k pôde, korene prezimujú a rast listov a stoniek sa obnoví na jar. Ak ich vysadíme teraz, stihnú sa dobre zakoreniť v ešte relatívne teplej pôde do začiatku zimy.

Sadenie kvetov v záhrade, lopatka na zemi

Koniec septembra a október sú tiež výborné obdobie na presádzanie trvaliek a na delenie i rozsadenie starších trsov, na ktorých sa prejavuje únava – majú menej kvetov, menšie listy, niektoré sú v strede prázdne, odumreté. Takúto rastlinu podryjeme, vyberieme, hrubé okrajové časti rozdelíme a vysadíme na nové miesta v záhrade, prípadne sa o ne podelíme s priateľmi. Je to i skvelá možnosť, ako získať zdarma nové rastliny. Viac rastlín získame i pri kúpe väčších, dobre prekorenených sadeníc, ktoré hneď pri výsadbe rozdelíme na viac kusov.

Keď chceme rozdeliť príliš veľký trs trvalky, ktorá sa nedá celá naraz podkopať a vybrať, odkopávame z nej iba menšie okrajové časti.

Kvitnúce trvalky

4 kroky výsadby bylinných trvaliek

1. Záhon odburiníme, pričom dbáme aj na odstránenie koreňov vytrvalých burín. Vykopeme o niečo väčšiu jamu, ako je objem kvetináča s trvalkou alebo presádzaný či rozdelený trs. Pri delení sa snažíme rozdeliť ich rovnomerne a tak, aby každá časť mala dostatok silných koreňov a očiek, z ktorých na budúci rok vyrastú nové výhony.


2. Rastlinu vložíme do vykopanej jamy do rovnakej hĺbky, v akej rástla predtým. Ak trvalku po výsadbe nevidno, pretože je celkom zatiahnutá, miesto výsadby označíme štítkom. Tak budeme vedieť, kde sa nachádza, a pri odburiňovaní alebo dosádzaní cibuľovín ju omylom nezničíme. Skvelo funguje spoločná výsadba trvaliek a cibuľovín. Skoré jarné cibuľoviny pôsobia v záhrade efektne skôr, ako sa rozrastú trvalky, a rozrastajúce sa trvalky neskôr zakryjú odumierajúce listy cibuľovín.

Záhon s kvitnúcimi trvalkami, rôzne farby

3. Okolo koreňov vysádzanej trvalky nasypeme pôdu, prstami ju zatlačíme na dno jamy či medzi korene. Tento krok je dôležitý, aby sa okolo koreňov nevytvorila vzduchová bublina, ktorá by mohla spôsobiť ich odumretie. Výdatne zalejeme a klesnutú pôdu doplníme. Pri výsadbe rôznych druhov trvaliek si zistíme ich konečnú veľkosť, aby záhon nebol prehustený, alebo naopak, poloprázdny. Rastliny by zároveň nemali obmedzovať chôdzu po chodníčku ani ničiť trávnik.

4. Okolo novovysadených trvaliek rozprestrieme vrstvu kompostu alebo dobre vyzretého hnoja, čo pomôže zadržiavať vlhkosť okolo koreňov a obmedzí klíčenie burín. Počas zimy ich sem-tam skontrolujeme a uistíme sa, že ich nevyvrátil vietor, prípadne nevyhrabalo zviera. V prvých rokoch po výsadbe im počas suchého obdobia dožičíme občasnú zálievku.

Záhradné schody a trvalkové záhony po krajoch

Výživa a hnojenie

  • Po jesennej výsadbe aplikujeme hnojivo s vyššou dávkou fosforu, ktorý podporuje rozvoj koreňového systému. Môžeme použiť napríklad kostnú múčku, ktorá je jeho prirodzeným zdrojom.
  • Vhodnejšie ako aplikácia hnojiva iba do výsadbovej jamky je jeho zamiešanie do pôdy. Podporíme tak rast koreňov aj smerom von z jamky, čiže lepšie zakorenenie.
  • Na jar aplikujeme vyvážené hnojivo s obsahom fosforu, dusíka a draslíka, ktoré sú potrebné na dobrý rast listov a kvetov.
  • Pri výsadbe môžeme jednorazovo pridať dávku mykoríznych húb. Vďaka nim rastliny lepšie získavajú z pôdy vodu aj živiny a uľahčí sa ich zakorenenie. Práškom s obsahom mykoríznych húb posypeme výsadbovú jamku aj korene. Pozor, mykorízne huby nepoužívame súčasne s hnojivom, pretože vyššie dávky hnojív môžu potlačiť rast prospešných húb.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania