Ako si založiť trávnik v ílovitej pôde

Radi by sme si sami založili trávnik, ale pôda v našej záhrade je dosť ílovitá, hutná a mazľavá. Naši záhradní realizátori tvrdia, že musíme vymeniť vrchnú vrstvu pôdy aspoň do hĺbky 40 cm, inak sa nebude dariť trávniku ani rastlinám. Keď sme si to prepočítali, vyjde nás táto operácia dosť draho.

Ruka na pokosenom trávniku

Je pravda, že v ílovitej pôde majú rastliny vrátane trávnika problém rásť. Takýto typ pôdy totiž obsahuje veľké množstvo vody a minimum vzduchu, pretože práve ten je z pôdneho profilu vytláčaný vodou. V dôsledku toho sa potom rastliny doslova dusia a následne odhnívajú.

Ak vám to vaši realizátori navrhujú, asi vedia, prečo je to potrebné. Zrejme si spravili sondu a narazili na nepriepustné podložie, ktoré vodu kumuluje v povrchovej vrstve pôdy ako vo vani. Je pritom jedno, či ide o skalné podložie alebo súvislý ílový jazyk, rastliny tu môžu mať skutočne v budúcnosti problém. Celkom rozumným kompromisom však môže byť navážka a aj to len v menšej vrstve. Stačí, ak si dáte naviezť 20 cm vrstvu ornice, čiže zaplatíte za dovoz a rozprestretie polovičného objemu zeminy, ako navrhujú vaši odborníci; navyše ušetríte na zhŕňaní a odvoze obrovského objemu zeminy, aký predstavuje vrstva 40 cm.

Mohlo by vás zaujímať: 6 rád, ako dosiahnuť dokonalý zelený koberec

Trávnik totiž najhustejšie korení v hĺbke 5 cm, do hĺbky 10 cm ide len malým percentom koreňovej sústavy, aj to len kvôli vode. Takže navážka 20 cm je preň úplne dostačujúca.

Čo sa týka rastlín, pri výsadbe budete musieť robiť väčšie jamy ako zvyčajne a vypĺňať ich záhradníckym substrátom s mykoríznymi hubami, aby rastliny prosperovali.


 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

  • <p>Akosi sa zabuda na stare postupy zurodnovania pody. Kazdy by len navazal ornicu, ktora sa zoskrabe z nejakého ineho pozemku, ktory sa potom zas bude upravovat navazkou… Kde toto ma logiku? Ale biznys s ornicou je isty 🤔<br />
    Ilovitu podu treba odlahcit. Odlahcit prídavkom piesku a vysokou dávkou organickej hmoty (kompost, komercny substrat na baze kokosového vlakna, odkyslenej raseliny). Piesok a organicku hmotu treba navrstvit na plochu, preorat do hlbky, najlepsie 2x pluhom raz pozdlzne, potom krizom, nechat cez zimu lezat a na jar pred výsadbou pouzit kultivator. Piesok moze byt sastinsky, ale aj najjemnejsie frakcie (0 – 10) riecneho strku. Dnes vo vacsine obci je kompostaren, kde sa da ziskat kompost vo velkom mnoztve za dobru cenu, niekde dokonca zadarmo. Prídavok dobrej ornice tiez nie je na skodu, ta sa moze zapracovat aj na jar pri kultivatorovani.<br />
    Toto sa ucilo na záhradkárskych kurzoch (o rygolovani ani nepisem, kto by to dnes robil?), zjavne dnesne skoly pre zahradnikov take cosi nemaju v osnovach 😒</p>

Pridaj príspevok