Ako správne pestovať rozmarín?

  • 16.07.2022

Už druhý rok sa pokúšam pestovať rozmarín, zatiaľ však neúspešne. Poradíte mi, ako sa oň starať, aby prežil?

Rozmarín

Rozmarín pochádza zo Stredomoria. Môžeme ho získať viacerými spôsobmi – zakúpiť hotové rastliny, rozmnožiť si ich odrezkami alebo výsevom zo semien. Rastie pomerne rýchlo, vzpriamené druhy (môžu mať výšku viac ako 1 – 1,3 m) vyväzujeme k opore. Počas vegetácie ho môžeme strihať.

Nie je náročný na živiny, stačí mu bežná záhradná zemina, prípadne pri pestovaní v črepníku dostatočne priepustný záhradnícky substrát. Polievame ho opatrne, premokrenie a vysoká vlhkosť pôdy spôsobujú jeho odhnívanie. Pestujeme ho prevažne v nádobách, ktoré od jari do jesene umiestnime na svetlé a slnečné stanovište.

Ako rozmarín prezimovať?

Na jeseň ho prenesieme dovnútra na svetlé miesto bez mrazov. Počas zimy ho polievame málo, koreňový bal nesmie byť premokrený, ale ani presušený. V jarnom období ho môžeme presadiť do dostatočne veľkej nádoby. Existujú druhy, ktoré sa dajú pestovať vonku na chránenom stanovišti počas celého roka, no ak budú mať v zime vlhko okolo koreňov, môžu vymrznúť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Jarmila Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Letný veniec z vlastnej záhrady: Postup, ktorý zvládnu aj začiatočníci Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?