Ako vyliečiť škvrny na listoch červienky (fotínie)?

  • 16.05.2020

Na listoch fotínie sa objavili škvrny. Aká je to choroba a ako rastline pomôcť?
Tatiana N.

Škvrny na listoch fotínie

Červienka (ľudovo nazývaná aj fotínia), vždyzelený okrasný ker alebo menší strom, patrí do čeľade ružovité, je teda príbuzná napríklad klasickým ružiam, preto ju i napádajú choroby typické pre ruže.

V tomto prípade pravdepodobne ide o takzvanú listovú škvrnitosť spôsobenú hubou. Na vrchnej a spodnej strane listov sú malé, okrúhle, červené až červenohnedé škvrny, ktoré sa pri silnom napadnutí zlievajú do väčších plôch. Vždyzelené listy, na ktorých sú už škvrny, sa nedajú „vyliečiť“ tak, aby škvrny zmizli, preto tie najškaredšie odporúčam ostrihať a spáliť, prípadne ostrihať vetvičky s napadnutými listami, čo podporí rast nových výhonkov.

Keďže riziko napadnutia nových listov je veľké, môžete mu predísť postrekom. Drevinu je nutné opakovane postriekať fungicídom určeným na škvrnitosť listov ruží. Prvý postrek aplikujte v čase pučania nových listov a výhonkov a pokračujte podľa odporúčanej schémy toho ktorého postreku. Určite nestriekajte počas kvitnutia, aby ste neničili opeľovače. Z prípravkov je možné použiť napríklad Dithane M45, Folicur Al, Discus, Novizir MN 80 New a iné.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Profík – hnojivo na čili papričky a papriky