Ako využiť tienisté miesta pod stromami? Siahnite po týchto pôdopokryvných rastlinách

  • 20.04.2021

Mnohí máme v okrasných záhradách miesta, na ktorých rastú stromy alebo kríky, ale pôda pod nimi je nevyužitá. Obvykle je tam príliš málo svetla, niekedy aj sucho, takže sa môže zdať, že na takomto mieste sa už nedá nič pestovať.

Pôdopokryvné rastliny pod stromamiDnes si však predstavíme niekoľko druhov, ktoré sú vhodné práve na takéto stanoviská – pôdopokryvné rastliny.

Spoznajte pôdopokryvné rastliny vhodné do tieňa

Na úvod treba povedať, že viaceré z nich sa vyznačujú aj tým, že sa rozmnožujú podzemnými časťami, čo je práve v týchto podmienkach výhodou. Ich použitie a umiestnenie je však dobré vopred zvážiť, pretože môže byť problém zbaviť sa ich, ak sa rozhodnete zmeniť koncepciu danej časti záhrady.

Dobre známa zimozeleň

Asi najbežnejšia a najznámejšia je zimozeleň (Vinca minor a V. major), ktorá na spomínané účely slúži výborne. Z oboch druhov sú známe kultivary s rôznymi farbami kvetov – modrofialové, červenkasté, ale aj biele a tiež s panašovanými listami. Tie zdobia záhony aj v čase, keď rastliny nekvitnú.

Zimozeleň kvitne veľmi skoro na jar, hneď po zime, takže jej kvietky nás tešia už v období, keď sú kvety v záhrade ešte vzácne. Zimozeleň je veľmi odolná, po vysadení pôsobí, akoby bola na mieste usadená „natrvalo“. Má však, bohužiaľ, jeden nedostatok – v niektorých sezónach, najmä po zime, sa stáva, že jej sčernejú a opadajú listy a zostanú len holé stonky. Po čase však listy zvyčajne opäť dorastú. Inak je to vždyzelený druh, čo je tiež cenné.

Zimozeleň

Nežné konvalinky

Ďalším druhom vhodným ako podrast, ktorý je zároveň veľmi odolnou rastlinou, je rovnako dobre známa a obľúbená konvalinka (Convallaria majalis). Konvalinka je povestná húževnatosťou a okrem toho, že jej listy poskytujú upokojujúci porast počas celého roka, je veľmi efektná v čase kvitnutia.

Dekoratívne pôsobia aj jej jedovaté krikľavo červené plody. V poslednom období máme možnosť vysadiť si aj kultivar s ružovými kvetmi, ktoré sú však o niečo drobnejšie, ako má biely variant.

Konvalinky

Kozia noha – burina alebo krásna jedlá rastlina?

Ďalšia rastlina vhodná do podrastu drevín je pomerne kontroverzne vnímaná kozonoha hostcová (Aegopodium podagraria Variegatum), známa aj ako bršlica kozia noha. Jej panašovaná verzia sa už dlhšie využíva najmä pri úpravách parkov.

Je veľmi húževnatá, mimoriadne odolná a rýchlo sa šíri. Kto mal „tú česť“ sa s ňou stretnúť ako s burinou, veľmi dobre vie, aký je to ťažký protivník. Jej podzemné výhonky sa veľmi dynamicky šíria a ťažko likvidujú. Ak však máme na pozemku miesto, kde podobnú odolnosť potrebujeme, je to veľmi vhodná rastlina. Zaujímavosťou je, že jej listy – pre ktorých efektnú ozdobnosť sa pestuje – sú jedlé a v mladosti chutia podobne ako mladá mrkvička.

Kozia noha panašovaná

Zbehovec plazivý

Rastlina, ktorá sa v ostatnom čase dostáva viac do povedomia je zbehovec plazivý (Ajuga reptans). Má viaceré farebné verzie, ktoré môžu efektne spestriť naše záhrady na slnečnom stanovisku aj v podraste pod kríkmi či stromami. Základný zelenolistý typ rastie aj v našej prírode, ale medzi záhradnými kultivarmi nájdeme aj zbehovec s panašovanými, viacfarebnými či bordovými listami.

Zaujímavé sú napríklad kultivary Burgundy Glow, Braunherz, Black Scallop či Variegata. Pre všetky zbehovce platí, že okrem žiaduceho olistenia zdobia koncom jari svoje stanoviská pomerne nápadným kvetom. Obvykle sú okvetné lístky tmavofialové, ale poznáme aj svetlejšie, ružovkasté či biele varianty.

Zbehovec plazivý
Zbehovec plazivý Braunherz

Zaujímavá hutínia

Veľmi zaujímavá rastlina vhodná do podrastu je aj stále populárnejšia hutínia srdčitá (Houttuynia cordata Chameleon), známejšia ako „chameleón“. Dobre sa rozrastá aj bez zásahov, znáša aj zatienenie, ale na svetlejších expozíciách má výraznejšie zafarbenie, pre ktoré je taká vyhľadávaná a cenená. Jej výrazné a pestré farby vedia prekvapiť, menej nápadné sú jemnejšie biele kvety.

V Ázii hutíniu využívajú aj ako koreninu – listami a výhonkami imitujú rybaciu arómu. Hutínia má radšej vlhkejšiu, humóznu pôdu a dorastá do výšky cca 30 cm.

Hutínia

Lesné jahody – krásne a chutné

Medzi druhy, ktoré sú menej obvyklé, ale veľmi atraktívne, môžeme zaradiť aj lesné jahody (Fragaria vesca). Šíria sa poplazmi, preto dokážu v krátkom čase pokryť povrch pôdy. Trochu problematické je ich rozlišovanie – poznáme totiž aj tzv. „mesačné jahody“ (Fragaria vesca var. Semperflorens), ktoré poplazy netvoria, ale rodia po celú sezónu.

V záhradníctvach sa občas dá kúpiť aj druh označený jednoducho Fragaria vesca, ktorý plodí až do mrazov (najviac v hlavnom období, ale aj po lete). Tento druh tvorí veľmi dynamické poplazy. Ako pôvodom lesný druh znáša pomerne dobre aj zatienenie, na slnečným stanoviskách však plodí bohatšie. V každom prípade je to veľmi príjemná rastlina, ktorá nám navyše poskytuje aj chutné plody.

Lesné jahody

Obľúbené hosty a bergénie

Menej rýchlo sa šíriace, ale ako podrast veľmi súce sú odveké stálice našich záhrad – funkie (Hosta sp.) a bergénie (Bergenia sp.). Sú známe svojou vytrvalosťou, pre ktorú na stanovisku spoľahlivo rastú celé dlhé desaťročia. Obľúbené sú najmä pre ozdobné listy a v čase kvitnutia sú veľmi efektné vďaka pomerne nápadným súkvetiam, preto s nimi v podraste rozhodne treba počítať.

Najmä funkie sa v ostatnom čase stávajú predmetom doslova zberateľskej vášne a dnes už máme aj u nás k dispozícii veľké množstvo rôznych kultivarov, líšiacich sa farbami a veľkosťami listov i kvetov. Krásne vyniknú najmä v kombinovaných kompozíciách. Patria tiež medzi rastliny, o ktorých je málo známe, že ich výhonky sú jedlé a v Ázii aj pripravované ako zelenina.

Funkia (Hosta)
Funkia (Hosta)

Odolné brunery

Podobného typu – teda dlho obľúbené a veľmi odolné – sú aj brunery (Brunnera macrophylla), ktoré kvetmi pripomínajú nezábudky, ale na rozdiel od nich sú dlhovekými trvalkami. Odlišujú sa aj nápadne inými listami – srdcovitými a vo viacerých prípadoch podľa kultivarov aj rôzne efektne zafarbenými. Môžu mať na bielo, na zlato, či na striebristo panašované listy, aj základná zelená farba je však veľmi pekným prvkom v záhrade. Dobre znášajú tieň a rovnako dobre sa vyrovnávajú aj so suchom.

Brunera

Pachysandra vrcholová

Menej známou, ale veľmi vhodnou na pokrytie pôdy pod stromami či kríkmi je aj pachysandra vrcholová (Pachysandra terminalis). Pochádza z Ázie a dokáže vytvárať husté a jednoliate koberce porastu aj v značnom tieni.

Je to vždyzelená rastlina a na jar kvitne nie príliš nápadnými bielymi kvetmi. Dorastá do výšky cca do 30 cm. Najčastejšie sa predáva kultivar Green Carpet, ale pestuje sa aj P. t. Variegata, ktorá má panašované listy.

Pachysandra vrcholová

Krpčiarka – rastlinné povzbudenie

Ďalšou pôdopokryvnou trvalkou je krpčiarka (Epimedium sp.). Najčastejšie sa pestuje krpčiarka červená (E. x rubrum), ale stretneme sa aj s inými druhmi, mierne sa líšiacimi svojím vzhľadom. Krpčiarka veľkokvetá (E. grandiflorum) má aj pomerne nápadné kvetenstvo.

Kvety krpčiarok pôsobia zdanlivo nenápadne, ale ich kúzlo sa ukáže pri detailnom pohľade zblízka. Zatienené plochy pokrýva jednoliatym porastom krehko pôsobiacich listov, keď sa dobre ujme, znesie aj suché stanovisko. Z krpčiarky šípolistej sa robia čaje a výťažky na povzbudenie pohlavnej sily, je preto nazývaná aj „rastlinnou Viagrou“ – pre účinky na mužské libido.

Krpčiarka

Rákosovka japonská

Na záver predstavíme rastlinu, ktorá sa od vyššie zmienených rastlín líši, ale ak ju správne použijeme, je veľmi efektná. Ide o trávu rákosovku japonskú (Hakonechloa macra), ktorej kultivar Aureola je veľmi cenený aj v záhradách ázijského štýlu, ale uplatnenie nájde aj v iných typoch kompozícií. Jej mäkké listy sa elegantne a jemne skláňajú na záhonoch a dodávajú im punc exkluzivity.

Na rozdiel od mnohých iných druhov tráv nie je problematická prílišným rozrastaním. Dorastá do výšky cca 30 – 45 cm a ideálne stanovisko je polotienisté, no rastie aj v tieni.

Rákosovka japonská

Uzatvárame dnešný zoznam druhov, ktorý vás možno povzbudí prehodnotiť, či predsa len nemáte v záhrade miesta, kde môžete vysadiť nové rastliny. Pôdopokryvné rastliny dokážu obohatiť okrasnú časť záhrad o nové farebné odtiene a zároveň nám pomôžu vyriešiť problém s burinou v podraste, ktorú obvykle veľmi efektívne eliminujú. V kombinovaných kompozíciách výrazne oživia a zatraktívnia výzor našich záhrad.

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Nekupujte zakoreňovací stimulátor, vyrobte si vlastný!
Nekupujte zakoreňovací stimulátor, vyrobte si vlastný!
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Bahniatka patria k jari. Viete, kde ich hľadať a ako si ich vypestovať?
Bahniatka patria k jari. Viete, kde ich hľadať a ako si ich vypestovať?
Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen? Toto je pre úspech kľúčové
Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen? Toto je pre úspech kľúčové