Ako zazimovať skleník? Urobte týchto 10 činností a váš skleník bude pripravený na jar

  • 26.10.2021

Od skorej jari do neskorej jesene verne slúžil v našej záhrade. Vďaka nemu sme si vychutnali tú najchutnejšiu zeleninu a bylinky. Za svoju prácu si iste zaslúži odmenu a prípravu na zimu. Ako zazimovať skleník, aby bol na jar pripravený na výsadbu?

Skleník na jeseň

1. Odstránime rastliny

Po sezóne odstránime zo skleníka všetky zbytky zeleniny, rastlín a burín vrátane ich koreňov. Listy a zbytky rastlín, ktoré nie sú napadnuté plesňou a škodcami môžeme zapracovať do kompostu. Odstránenie rastlín pred zimou je veľmi dôležité, pretože na nich môžu prezimovať škodce, ktoré by na jar napadli nové rastliny.

2. Porýľujeme

Po odstránení rastlín pôdu v skleníku dôkladne porýľujeme minimálne do hĺbky 30 centimetrov. Po rýľovaní zeminu neuhrabávame hrabľami ani nijako inak neupravujeme. Necháme ju tak, aby poriadne premrzla. Vďaka tomu bude pôda viazať do seba potrebnú vlhkosť.

Rýľ zapichnutý v upravenej pôde

3. Zapracujeme kompost

Na konci záhradkárskej sezóny potrebuje pôda získať dostatok živín, aby odovzdala rastlinám potrebné vitamíny. Môžeme do nej preto zapracovať rýľovaním kompost alebo maštaľný hnoj. Zarýľovaním zabránime vysychaniu hnoja, vlhší kompost či hnoj zabezpečí zemine stály príjem živín.

4. Aplikujeme vápno

Aspoň raz za 3 roky zapracujeme do pôdy v skleníku vápno alebo dolomitický vápenec, ktoré udržujú optimálne pH v pôde. Rozhádžeme ich rovnomerne po zemine a iba plytko zapracujeme. Vápno nekombinujeme zároveň s maštaľným hnojom, mohlo by tým dôjsť k strate dusíka v pôde.

Vápnenie pôdy

5. Polejeme pôdu

Nakoľko strecha skleníka bráni prirodzenému vlhku v podobe dažďa alebo snehu, pred ukončením sezóny pôdu poriadne polejeme. Pomôžeme jej tak udržať prirodzene mokré prostredie, ktoré zemina potrebuje.

6. Vydezinfikujeme priestor

Vnútro skleníka, sklo, konštrukcia i samotná pôda sa počas roka naplnili zárodkami plesní a škodcami. Aby sme zabránili ich množeniu, priestor vyčistíme dezinfekciou. Výborným pomocníkom sú napríklad sírne sviece, ktoré uvoľňujú oxid uhličitý. Ten ničí mikroorganizmy.

Skleník na jeseň

7. Vyvetráme

Poriadnym vyvetraním eliminujeme vznik škodcov a chorôb. Aby sa tak stalo, potrebuje skleník doslova premrznúť chladným vzduchom. Počas zimy necháme v skleníku otvorených zopár okienok, aby v ňom nestál vzduch, ktorý by spôsobil vznik plesní. Skleník nikdy nenechávame počas zimy úplne zatvorený.

8. Vyčistíme a opravíme

Na skleníku umyjeme okná z oboch strán a tie z nich, ktoré sú poškodené alebo rozbité, opravíme. Ak treba, doplníme tmel. Konštrukciu zbavíme hrdze a natrieme ju vodeodolnou farbou. V prípade, že v skleníku používame záhradné textílie, špagáty a siete, očistíme ich, poskladáme a uložíme na suché miesto. Rovnako sa postaráme aj o oporné kolíky. Nenechávame ich cez zimu v pôde, očistené ich odložíme na suché miesto.

Umývanie skiel v skleníku

9. Odpojíme závlahu

Pokiaľ máme do skleníka zavedenú aj závlahu, treba ju na zimu odpojiť. Inak by mohla voda v potrubí zamrznúť a spôsobiť nám škodu. Z hadíc sa snažíme odstrániť všetku vodu, necháme ich poriadne vyschnúť najlepšie za slnečného počasia aj niekoľko dní. Potom ich poskladáme a odložíme na suché miesto.

10. Ďalej pestujeme

Áno, čítate dobre. Aj počas neskorej jesene alebo dokonca zimy môžeme zo skleníka zbierať úrodu. Takému šalátu alebo špenátu sa výborne darí aj za týchto podmienok. Cez deň sa skleník vďaka skleníkovému efektu prehreje a pôda vstrebe teplo. To umožní rast niektorým druhom zeleniny aj v zimnom období.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie