5 tipov na rozhýbanie tela po sviatkoch: Zima v úžitkovej záhrade

  • 30.12.2019

Na záver roka hodnotíme naše pestovateľské chyby i úspechy. Už teraz však môžete začať s prevenciou chorôb a škodcov a prípravou kopcovitého záhona pre lepšiu úrodu v novej sezóne.

Úžitková záhrada počas zimy

Prevencia chorôb a škodcov

Bránime prenosu chorôb a škodcov do ďalšieho roka. Z drevín odstránime všetky mumifikované plody, hniezda húseníc a skrútené listy so škodcami a buď ich spálime, alebo zakopeme do jamy a posypeme vápnom.

Skontrolujeme mladé výhonky hrušiek, z ktorých sa prenáša chrastavitosť kôry. Zdeformované konce odstránime. Pozrieme sa i na koncové výhonky jabloní a egrešov. Zdeformované a belavé konce naznačujú múčnatku, odrežeme a spálime.

Zberáme zimnú zeleninu

Mrazuvzdorné zeleniny nás zásobujú čerstvými vitamínmi aj bez skleníka celú zimu. Mnohé z nich majú po premrznutí ešte aj jemnejšiu chuť. Takými sú ružičkový, kučeravý i hlávkový kel, pór. Ak záhon s čiernym koreňom, chrenom, paštrnákom i topinamburami prekryjeme na jeseň slamou proti premrznutiu pôdy, tak ich môžeme bez problémov vykopať aj v zime.

Pór v snehu

Hviezdica prostredná rastie aj pod snehom

Je to neúprosná burina našich záhrad. Šíri sa najmä na jar a na jeseň, veľmi rýchlo dokáže pokryť celé záhony. Má ohromnú odolnosť a výdrž, čo naše zeleniny nemajú. Rastie aj pod snehom a pri nízkych teplotách. Patrí k jedlým burinám, jej mladé výhonky môžeme pridávať do šalátov, polievok a iných jedál. Obsahuje až 115 mg vitamínu C (citrón len 45 mg).

Údržba a dezinfekcia skleníka

Ak skleník nevyužívame na pestovanie aj v zime, je vhodný čas na výmenu pôdy. Robíme tak vždy po niekoľkých pestovateľských sezónach. Pôda sa intenzívnym pestovaním vyčerpáva, i keď sa ju snažíme obohacovať. Rizikom bývajú aj premnožené choroby a škodce, ktoré vo vyvezenej pôde na mraze vymrznú. Navezieme čerstvú pôdu obohatenú o humus a živiny, aby bola pripravená na predjarnú výsadbu a výsev. Opravujeme tiež zariadenie skleníka, čistíme sklá.

Skleník v zamrznutej záhrade

Príprava kopcovitého biozáhona, tzv. nemeckej kopy

Na slnečnom mieste v urobíme severojužnom smere asi 25 cm hlboký a 1,5 m široký výkop, dlhý podľa uváženia. Do stredu výkopu v šírke asi 90 cm uložíme pozdĺžne drevnaté odrezky zo stromov, nasekané kmene a inú haluzinu až do výšky 25 cm a medzery vyplníme zrejúcim kompostom a sčasti vykopanou zeminou. Baktérie z kompostu urýchlia rozkladné procesy v záhone. Všetko prekryjeme obrátenou trávnatou mačinou a ornicou vo vrstve 10 cm.

Rýľovanie záhona

Ďalšou 15 cm vrstvou je lístie, zeleninové vňate, jemné vetvy stromov a krov. Zasypeme 5 cm vrstvou ornice. Navŕšime asi 10 cm čerstvého kompostu a zasypeme zmesou úrodnej ornice obohatenej o zrelý kompost (10 – 15 cm), do ktorej budeme na jar vysievať. Jednotlivé vrstvy pri skladaní mierne zavlažíme. Hriadku prekryjeme dierovanou fóliou, necháme do jari usadiť a na jar vysievame a vysádzame zeleninu.

Ide o záhon, v ktorom spotrebujeme rôzne odrezky a rastlinné odpady zo záhrady. Biologickú hmotu umiestnime do jeho stredu, kde sa bude postupne rozkladať, čím uvoľňuje teplo a živiny.

Text: Ing. Jaroslav Pížl, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?