Ako zazimovať záhradný nábytok

  • 19.10.2019

Ak ste ešte nestihli ošetriť a uskladniť záhradný nábytok, ktorý vám počas celej sezóny slúžil, je najvyšší čas. 

Drevený záhradný nábytok na terase
Zdroj foto: istockphoto.com/PaulMaguire

Záhradný nábytok býva zhotovený z rôznych materiálov, pričom každý z nich má iné nároky na ošetrovanie a spôsob zazimovania. Ako správne uskladniť po sezóne drevený, plastový alebo ratanový záhradný nábytok?

Zazimovanie dreveného záhradného nábytku

Skôr ako premiestnite drevený záhradný nábytok do pivnice alebo garáže, dôkladne ho očistite. Môžete použiť jemnú kefu, ktorá ho zbaví hliny a rôznych nánosov. Ak je to potrebné, kefu namočte do mydlovej vody.

Po očistení odstráňte prípadné odreniny – odreté miesta obrúste, naneste moridlo, prípadne impregnačný sprej na to určený.

Až potom sa pustite do ošetrenia záhradného dreveného nábytku olejom, ktorý zabraňuje vysychaniu dreva. Olej na záhradný nábytok dodá drevu odolnosť, pružnosť a predĺži jeho životnosť. V prípade, že sa vám nechce záhradný nábytok natierať olejom každý rok, siahnite po exteriérovej farbe na drevo.


Po vyčistení, odstránení odrenín a naolejovaní sa môžete pustiť do uskladnenia záhradného dreveného nábytku.

Čo je pri uskladňovaní dôležité? V prvom rade vezmite do úvahy to, o aké drevo ide. Ak je z tunajších driev, ako napríklad smrekové, borovicové, dubové či bukové, uložte ho do chladnejších a dobre vetraných priestorov. Tieto materiály sú totiž náchylné na poškodenie poveternostnými vplyvmi, hmyzom i plesňou.

Naopak, tvrdým exotickým drevám, ako je teak alebo eukalyptus, dážď, vietor, mráz ani slnko až tak veľmi neublížia, pretože obsahujú veľa éterických olejov zvyšujúcich ich odolnosť. Stačí, keď ich prikryjete plachtou a premiestnite pod strechu.

Ako sa postarať o lacný plastový nábytok

Plastový stôl so stoličkami v záhrade, jeseň
Zdroj foto: istockphoto.com/penkaya

Mnohí majitelia záhrad stále preferujú klasické plastové stoličky a stôl, pretože sú praktické – ľahké, cenovo dostupné a jednoduché na údržbu.

Ak máte lacný plastový záhradný nábytok aj vy, potom ho pred zimou umyte vodou a vhodným čistiacim prostriedkom. Po vysušení ho uskladnite v pivnici alebo garáži, aby ho neznehodnotil mráz.

Údržba nábytku z prírodného a umelého ratanu

Záhradný nábytok z ratanu na terase
Zdroj foto: istockphoto.com/irina88w

Obľúbili ste si prírodný ratan? V tom prípade nábytok z neho vyrobený nezabudnite pred nástupom chladných dní umyť handričkou a čistou vodou zmiešanou so šetrným čistiacim prostriedkom. Po očistení ho premiestnite napríklad do zimnej záhrady.

Umelý ratanový nábytok sa vyrába z odolného lisovaného plastu. Dobre odoláva poveternostným vplyvom vrátane horúcich slnečných lúčov a treskúceho mrazu. Vydrží teploty až do mínus 40 stupňov Celzia. Samozrejme, v závislosti od výrobcu.

To znamená, že môže byť po celý rok vonku, v zime ideálne prikrytý plachtou.

Tieto parametre si overte už pred zakúpením záhradného nábytku z umelého ratanu, alebo stavte na istotu a pred nástupom studených dní ho premiestnite do pivnice alebo garáže.

Text: Miroslava, Pohodo.sk
Foto: iStock.com

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť 3 domáce hnojivá na priesady, ktoré zvýšia ich úrodnosť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?