Kupujeme záhradný nábytok. Na čo všetko treba myslieť pri jeho výbere?

  • 14.05.2019

Ako teploty stúpajú, čoraz viac nás to ťahá von do záhrady. Či už máte veľký dvor, záhradu, terasu alebo hoci iba balkón, určite tam strávite veľa času. Tu je niekoľko tipov, ako sa rozhodnúť pre ten pravý outdoorový nábytok. 

Záhradný set STARK
Záhradný set STARK

Faktory, ktoré ovplyvnia váš výber

Počasie

Akým poveternostným podmienkam bude váš záhradný nábytok vystavený? Teplé a suché podnebie môže spôsobiť vysúšanie a trhliny na drevenom či ratanovom nábytku. Silný vietor zas ľahko odnesie ľahký hliníkový nábytok. Na prútie zas vplýva nadmerná vlhkosť.

Set Ronan
Set Ronan

Priestor

Zvážte, koľko miesta máte k dispozícii. Ak máte malú terasu, pravdepodobne nebudete kupovať nadmerne veľkú sedačku s kreslami. Naopak, ak máte veľkú záhradu, môžete si dovoliť oveľa väčšie sety, skombinovať ich s oddychovými ležadlami, dokonca umiestniť na záhradu aj trampolínu pre deti.

Trampolína Jumpy 2
Trampolína Jumpy 2

Využitie


Patríte k tým, ktorí obedujú a večerajú na záhrade? To, čo od terasy či záhrady očakávate, ovplyvní vaše rozhodovanie medzi jedálenským stolom a stoličkami a čalúnenou pohovkou alebo ležadlom.

Kreslo Spavin
Kreslo Spavin

Výber materiálu je rovnako dôležitý

Záhradný nábytok sa zvyčajne vyrába z dreva, ratanu, plastu alebo kovu. Váš výber ovplyvňuje okrem základných faktorov aj požadovaná nosnosť a údržba, tiež vaše požiadavky na dizajn, farbu a štýl.

Drevo

Drevený nábytok ohuruje svojím prírodným vzhľadom. Slnko a dážď však spôsobujú, že drevo sa časom rozpadá a oddeľuje sa. Drevený nábytok si vyžaduje častú údržbu, je cenovo náročnejší. Na druhej strane je ťažký a preto vyniká väčšou pevnosťou a stabilitou. Vyberajte nábytok z drevín, ako je borovica, teak, céder, mahagón alebo eukalyptus.

Ratan

Je to typ viniča, ktorý rastie v džungliach juhovýchodnej oblasti a je jedným z najsilnejších lesných drevín. Ratan je veľmi trvanlivý a pevný. Aj keď je ľahký a štýlový, pravý ratan nie je vhodný pre vonkajšie prostredie.

Umelý ratan je vyrábaný zo syntetických vlákien, ktoré sa dajú farbiť rôznymi farbami. Konštrukcia nábytku je prevažne z ocele alebo hliníka. Ratan má všetky výhody plastového nábytku, ale s omnoho sofistikovanejším vzhľadom. Ani drsný dážď a slnko nepoškodia záhradný nábytok z umelého ratanu.

Záhradný set Garden
Záhradný set Garden

Plast

Plast je ľahký a lacný, ľahko sa čistí. Nezhrdzavie, nepotrebuje nové nátery, nehrozí ani hniloba či pleseň. Preto je to ideálna voľba pre rodiny s deťmi. Ak chcete, aby farby ostali čo najdlhšie stále, vyberajte nábytok vyrobený z plastu, ktorý obsahuje pigmenty stabilizujúce UV žiarenie. Okrem toho, že plast vydrží akékoľvek poveternostné podmienky, jeho tvárna povaha umožňuje tvarovanie do rôznych tvarov a veľkostí.

Set Gurduk
Set Gurduk

Kov

Kovový záhradný nábytok môže byť v tradičnom štýle, na trhu však nájdete aj rôzne moderné kúsky. Ide o odolný a trvácny materiál, navyše vyniká svojou nízkou hmotnosťou. Vďaka tomu je ľahko prenosný, čo oceníte, ak chcete zmeniť usporiadanie záhradného nábytku, alebo jednoducho preniesť nábytok do tieňa, keď je príliš horúco. Väčšie pohodlie získate, ak ho prikryjete mäkkými vankúšmi. Kov môže byť odlievaný do rôznych tvarov. Najbežnejšie sa na výrobu používa hliník alebo oceľ s práškovým povrchom.

Set Odelo
Set Odelo

Buďte kreatívni a hraví! Pamätajte, že vaša záhrada má slúžiť pre zábavu a oddych. Tradičný záhradný nábytok doplňte hojdacími sieťami a kreslami či záhradnými hojdačkami. Zútulnite ho rôznymi dekoráciami. Vankúše, podušky, slnečníky či príručné stolíky. Využite čokoľvek, čo zvýši vaše pohodlie a spríjemní chvíle strávené s rodinou alebo priateľmi.

 

Zdroj: www.temponabytok.sk

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa LIMITOVANÁ AKCIA: Ročné predplatné časopisu + 4 prípravky na ochranu záhrady za bezkonkurenčnú cenu!