Bez správnej vodárne to nepôjde

  • 12.07.2022

Domáca vodáreň zásobuje domácnosť a záhradu pitnou aj úžitkovou vodou. Potrebná je však nielen v rodinných domoch, ale tiež na chalupách alebo chatách. Jednoducho všade tam, kde sa v blízkosti nachádza studňa alebo vrt s vodou, ktorú treba dostať do objektu.

Domaci vodarna zajisti vodu v domacnosti po cely rok

Ak práve premýšľate nad tým, akú vodáreň vybrať, poradíme vám, na ktoré parametre sa zamerať pred kúpou.

Pri výbere domácej vodárne je nutné si najskôr odpovedať na štyri základné otázky:

  • Budete využívať vodu z vrtu alebo studne?
  • Ako ďaleko a hlboko je zdroj vody?
  • Koľko vody denne spotrebujete?
  • Potrebujete konštantný tlak?

Zdroj vody

Je kľúčový pre výber ideálneho typu domácej vodárne. Pokiaľ je výška medzi saním a hladinou vody menšia ako 8 metrov (vrátane strát v ležatej časti sacieho potrubia), voľte vodáreň s povrchovým čerpadlom. V samotnej studni je umiestnený sací kôš so spätnou klapkou a prípadne ochrana pred suchobehom. „V opačnom prípade dajte prednosť vodárni s ponorným čerpadlom umiestneným v studni alebo vrte,“ radí Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá sa na predaj čerpadiel a ich servis špecializuje viac ako 30 rokov.

Celý komplet domácej vodárne sa skladá z čerpadla, tlakovej nádoby s manometrom a tlakovým spínačom nainštalovaným na tzv. päťcestnej armatúre. Pri poklese tlaku v sústave (napr. otvorením kohútika) pod nastavený zapínací tlak, tlakový spínač automaticky zopne čerpadlo a vypne ho pri dosiahnutí nastaveného vypínacieho tlaku. Tlaková nádoba (najčastejšie v objeme 60 – 80 l) zabraňuje častému spínaniu čerpadla. Pri kúpe sa riaďte predovšetkým objemom vody, ktorý v domácnosti spotrebujete. „Výkon domácej vodárne je vždy určený výkonom čerpadla a tlaková nádoba naň nemá vplyv,“ prezrádza Martin Křapa.

Množstvo vody a jej tlak

Množstvo čerpanej vody je dôležité na určenie potrebného prietoku, ktorý sa označuje písmenom Q v jednotkách l/s, l/min alebo m³/hod. Ako ukazovateľ slúži počet osôb a účel využitia, čím stanovíte tzv. okamžitú spotrebu vody. „Pri priemernom rodinnom dome ide zhruba o 2-3 kubíky za hodinu,“ hovorí Martin Křapa a dodáva, že tlak v najvzdialenejšom mieste odberu by mal byť minimálne 2,5 – 3 bary.

Tento tlak je ovplyvnený rôznymi filtračnými zariadeniami, armatúrami a predovšetkým hydraulickými stratami v potrubí, pričom rozdiely môžu byť vo výsledku až 1-2 bary. Hydraulické straty vypočítate tak, že spočítate všetky výšky od zdroja vody k výtoku a pripočítate stratu 1 metra výškovo za každých 10 metrov dĺžky potrubia. Musíte tiež počítať s prevodom na iné veličiny – napríklad 10 metrov výšky zodpovedá 1 Atm, 100 J/kg, 0,1 MPa. Na určenie potrebného tlaku vody (MPa) v mieste spotreby tiež potrebujete poznať umiestnenie a typy spotrebičov v domácnosti.

Pokiaľ sa chystáte stavať či rekonštruovať rodinný dom alebo chalupu, máte príležitosť naddimenzovať si nielen čerpadlo, ale aj rozvody vody. Týmto krokom si zaistíte požadované množstvo vody aj tlak v najvyššom bode odberu, napríklad v podkroví.

Schema domaci vodarny
Schéma domácej vodárne

Vodárne s frekvenčným meničom

Rodinné domy väčšinou majú premennú spotrebu vody, ale vyžadujú konštantný tlak. Sú pre nich teda vhodné domáce vodárne s frekvenčným meničom, ktorý trvalo sleduje tlak v potrubí a mení otáčky čerpadla v závislosti od aktuálneho prietoku vody. K týmto vodárňam budete potrebovať malú tlakovú nádobu s objemom 2-8 l alebo si vyberte vodáreň, ktorá má tlakovú nádobu už integrovanú.

Atest na pitnú vodu

„Ak kupujete domácu vodáreň na zásobovanie pitnou vodou, vyberajte vždy tú s atestom na pitnú vodu. Takto označené výrobky sú v súlade so zákonom o ochrane verejného zdravia. Výrobca, distribútor či dovozca vodární má podľa tohto zákona povinnosť pred uvedením produktu na trh overiť výluhovým testom, či vodáreň zodpovedá hygienickým požiadavkám. Ideálnym príkladom kvalitnej vodárne s atestom na pitnú vodu je vodáreň Calpeda s nerezovým čerpadlom NGXM a tlakovou nádobou GWS,“ upozorňuje Martin Křapa.

Riešenie pre zvýšenie tlaku vody

Domácu vodáreň využijete aj v prípade, že je váš rodinný dom napojený na vodovodný systém s nedostatočným tlakom. Práve vodáreň vo forme kompaktného automatu je tým zariadením, ktoré vám tlak z vodovodného systému posilní.

Čo ak dôjde voda?

Pri nedostatku vody v studni či vrte a v prípade, že máte nainštalovanú ochranu pred chodom na sucho, spínacie zariadenie čerpadlo vypne a ochráni ho pred poškodením. „Skrátka mu nedovolí zopnúť skôr, ako sa dosiahne dostatočné množstvo vody v studni či vrte. Ako ochranu pred chodom na sucho môžete použiť buď ponorné sondy alebo plavákový spínač, ktorý môže byť súčasťou niektorých typov čerpadiel. Vodárne s frekvenčným meničom majú ochranu proti chodu na sucho už integrovaná v zariadení,“ prezrádza Martin Křapa.

Zdroj: PR článok PUMPA, a.s.

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád