Je trocha farebnej exotiky to, po čom vaše srdce túži? Doprajte si ju v podobe tejto rastliny s názvom echmea.
Izbová rastlina echmea pruhovaná (Aechmea fasciata) je výbornou voľbou do svetlých miestností interiéru, či už do domácej pracovne, alebo do jedálenskej časti, kam vnesie exotický šmrnc. Ružica listov s „dymovou“ kresbou a farebný kvet ju robia vďačným stredobodom stola či iného miesta, kde ju môžeme obdivovať z každej strany.
Keď sa nám darí úspešne pestovať nenáročné izbové rastliny, je echmea, príbuzná ananásu, dobrá možnosť, ako sa posunúť o niečo ďalej.
Patrí do skupiny bromélií
Echmea sa do Európy dostala už približne pred 200 rokmi, a to z dažďových pralesov Brazílie. Patrí do skupiny rastlín, ktorým hovoríme bromélie. Mnohé z nich sú takzvané epifyty, čo znamená rastliny rastúce v korunách stromov v horských oblastiach.
Najčastejšie sa vyskytujúcou odrodou echmey je odroda ‘Primera’ so svetloružovými kvetmi a striebristo pruhovanými listami.
Ako pestovať echmeu
Okrem svetla je podmienkou aj teplo. Umiestnime ju do svetlej miestnosti, avšak nie na priame svetlo, s teplotou 18 – 24 °C a mierne vlhkým vzduchom. V suchých priestoroch rastlinu pravidelne zahmlievame, aby sme okolo nej zvýšili vzdušnú vlhkosť.
Teplota v miestnosti nemá príliš kolísať. Odporúčaná izbová teplota okolo 22 – 24 °C podporí rast i kvitnutie. Keď sa kvet otvorí, ak sa dá, teplotu znížime na 18 °C, vydrží tak dlhšie.
Kvet vydrží prekvapivo dlho, aj niekoľko mesiacov. Aby naša izbová rastlina dlho kvitla, čo môže byť až šesť mesiacov, doprajeme jej dobre priepustný substrát a vyššiu vzdušnú vlhkosť, podobne ako má v krajine pôvodu.
Rastliny prihnojujeme podľa návodu špeciálnym hnojivom určeným pre bromélie.
Zálievka je pre ňu dôležitá
Echmey uchovávajú vodu v ružici listov a je pre ne oveľa dôležitejšia ako voda v oblasti koreňov. Preto ju zalievame aj priamo do ružice.
Zalievame tak, že časťou vody zalejeme suchú pôdu a časť nalejeme do stredu rastliny. Voda izbovej teploty má byť mäkká, čiže buď čistá dažďová, destilovaná alebo z kohútika filtrovaná.
Výška hladiny vnútri rastliny môže byť do 2,5 cm. Túto vodu meníme za čerstvú zhruba raz za tri týždne, rastlinu pritom opatrne nakloníme nad umývadlo, aby mohla vytiecť. Predchádzame tak prípadnej hnilobe.
Čo s blednúcim kvetom
Keď kvet začne blednúť, hlavná ružica odumrie a mladé rastliny vyrastajúce po obvode zaujmú jej miesto. Hlavnú ružicu odstrihneme a odstránime, keď kvet celkom stratí farbu.
Mladé rastliny môžeme jednotlivo rozsadiť. Na ďalší kvet si trochu počkáme, zvyčajne sa objaví až po troch rokoch pestovania.
TOP TIP
Rastlinu nedávame na priame slnko, pretože jej môže spôsobiť hnedé škvrny na listoch.
Ako si ju rozmnožiť?
1. Po odkvitnutí vyrastajú zo spodku ružice mladé rastliny, ktoré oddelíme a použijeme na rozmnoženie.
2. Mladé jedince vyrastajúce z bázy ružice by mali dosiahnuť asi tretinu veľkosti materskej rastliny. Vtedy ich opatrne od nej oddelíme a vysadíme samostatne do veľkostne primeraných kvetináčov.
3. Ako substrát použijeme zmes orchideového substrátu a substrátu pre izbové rastliny v pomere 1 : 1.
Galéria k článku
Text: Greg Loades
Foto: Gardener´s World (Sarah Cuttle, Jason Ingram), isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ma niekto sortu hurmikaki ktora nie je trpka, ktora sa da jest rovno zo stromu b…