Goji mi ani po rokoch nerodí. Prečo?

  • 20.04.2019

Akým spôsobom dosiahnuť úrodu goji? Ker mám asi 7 rokov a má veľmi malé plody, ktoré zbieram až v októbri, novembri. Každý rok dávam ku kru rašelinu.
Ľubica K., Trnava

Goji mi ani po rokoch nerodí. Prečo?

Úrodu a väčšie plody docielite skorým letným rezom, čím vyprovokujete rast sekundárnych výhonov, ktoré sú plodonosné. Tvarovací rez je pomerne jednoduchý. Vykonáva sa každoročne do konca júna. Rastliny začínajú rodiť už v druhom roku po výsadbe, kvalitnú a plnú úrodu dosahujú v treťom roku, čiže ako 4-ročné rastliny.

V prvom kroku je potrebné odstrániť všetky výhony do 2/3 kra, ktoré obrastajú kmienok. Ten tvorí zväčša niekoľko nosných vztýčených výhonov. Nakoľko kustovnica kmienok prirodzene netvorí, je nutné ho vytvoriť týmto alebo obdobným spôsobom. Do koruny „stromu“ má potom lepší prístup slnečné žiarenie, vďaka čomu plody lepšie vyzrejú a sú väčšie. Následným krokom je skrátenie všetkých zostávajúcich výhonov o 1/3 až 1/2, čím podporíme sekundárne rozkonárovanie. Pokiaľ by sme ich neskrátili, sila pôjde do nich a nie do kvetov a plodov. V tomto období sa tiež odstraňujú suché konáre z korunky, ktoré ju zbytočne zahusťujú a bránia prístupu svetla.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Marián Komžík, Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka