Goji mi ani po rokoch nerodí. Prečo?

  • 20.04.2019

Akým spôsobom dosiahnuť úrodu goji? Ker mám asi 7 rokov a má veľmi malé plody, ktoré zbieram až v októbri, novembri. Každý rok dávam ku kru rašelinu.
Ľubica K., Trnava

Goji mi ani po rokoch nerodí. Prečo?

Úrodu a väčšie plody docielite skorým letným rezom, čím vyprovokujete rast sekundárnych výhonov, ktoré sú plodonosné. Tvarovací rez je pomerne jednoduchý. Vykonáva sa každoročne do konca júna. Rastliny začínajú rodiť už v druhom roku po výsadbe, kvalitnú a plnú úrodu dosahujú v treťom roku, čiže ako 4-ročné rastliny.

V prvom kroku je potrebné odstrániť všetky výhony do 2/3 kra, ktoré obrastajú kmienok. Ten tvorí zväčša niekoľko nosných vztýčených výhonov. Nakoľko kustovnica kmienok prirodzene netvorí, je nutné ho vytvoriť týmto alebo obdobným spôsobom. Do koruny „stromu“ má potom lepší prístup slnečné žiarenie, vďaka čomu plody lepšie vyzrejú a sú väčšie. Následným krokom je skrátenie všetkých zostávajúcich výhonov o 1/3 až 1/2, čím podporíme sekundárne rozkonárovanie. Pokiaľ by sme ich neskrátili, sila pôjde do nich a nie do kvetov a plodov. V tomto období sa tiež odstraňujú suché konáre z korunky, ktoré ju zbytočne zahusťujú a bránia prístupu svetla.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedajú: Ing. Hana Szabóová, Ing. Marián Komžík, Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?