Hľadáte egreše, ktoré budú úplne rezistentné proti americkej múčnatke? Vyberajte z týchto odrôd

  • 24.02.2020

Egreše patria v našich záhradách rozhodne medzi najobľúbenejšie ovocné druhy. Predurčuje ich na to ich nenáročnosť na pestovanie, rýchly vstup do plodnosti, vysoká úroda a výborná chuť všestranne spracovateľných plodov.

Egreše v bielom smaltom hrnčeku

Spôsobov pestovania egrešov je viacero, v záhradách však dominujú 2 základné pestovateľské tvary – ker a stromček. Kríčky tvoria asi meter široké a o čosi vyššie rastliny tvorené z 12 až 15 výhonov, ktoré je potrebné pravidelne obnovovať. Výhodou kríčkov je ich dlhovekosť, ktorá je v porovnaní so stromčekmi približne dvojnásobná. Citeľne vyššie sú tiež úrody z krov. Nevýhodou je komplikovanejšie ošetrovanie a riziko poškodenia plodov pri styku s pôdou.

V prípade stromčekov spomínané negatíva odpadajú. Kultúrna odroda egreša sa pestuje naštepená na približne metrovom kmienku, ktorý tvorí meruzalka (ríbezľa zlatá). Takéto stromčeky sa vynikajúco ošetrujú, pohodlný je tiež zber plodov, nehrozí ani ich poškodenie. Nevýhodou je kratšia životnosť stromčekov a v porovnaní s kríčkami nižšie úrody. Stromčekový tvar egreša je rozhodne potrebné zabezpečiť oporným kolíkom, ktorý zabráni jeho vylomeniu.

Egreše sa predávajú štandardne ako voľnokorenné výpestky, a to buď spomínané štepené stromčeky alebo kríčky. Čoraz častejšie sa môžete stretnúť aj s výpestkami v kontajneroch, ide najmä o kríčkové formy. Kontajnerované výpestky je možné vysádzať prakticky celoročne s výnimkou mesiacov s trvale premrznutou pôdou. Štandardným termínom výsadby však i tak naďalej ostávajú jarný a jesenný termín.

Zelené egreše v miske na stole

Odrodový sortiment

Čo sa odrodového sortimentu týka, tak ten bol dlhé desaťročia tvorený štandardnými odrodami, ktoré záhradkári prevzali z veľkovýroby. Medzi základné odrody patrili napríklad Biely nádherný, Industria, Česká koruna, Šolcova nádej, Roman, Citrónový obrovský či Británia. Odhliadnuc od skutočnosti, že išlo o kvalitné odrody, mali jednu spoločnú vlastnosť – citlivosť na americkú múčnatku egreša. A práve tá je v dnešnej dobe kameňom úrazu, keďže smerujeme skôr k minimalizácii chemickej ochrany.

Našťastie, časom sa vyšľachtili prvé odrody rezistentné proti tejto nosnej chorobe egrešov. So šľachtením sa postupne pokračovalo v rôznych kútoch sveta, čoho výsledkom je dnes nepreberné množstvo odrôd, ktoré sú úplne rezistentné proti americkej múčnatke egreša. V záhradných centrách sa dnes už stretávate viac-menej iba s rezistentnými odrodami, klasická citlivá odroda je skôr vzácnosť. Aj preto sú všetky odrody, ktoré vám predstavujeme, proti spomínanej chorobe úplne rezistentné.

Bieloplodé odrody egrešov

Hinnonmaki Gelb

Egreše odrody Hinnonmaki Gelb

Jedna z novších odrôd súčasného sortimentu. Patrí medzi stredne skoré odrody. Plody sú stredne veľké, pri silnej nadúrode a v suchších rokoch majú sklon k zdrobňovaniu. Patrí medzi žltoplodé odrody. Vyniká vynikajúcou aromatickou chuťou plodov, veľmi vysokými úrodami, najmä úplnou rezistenciou proti americkej múčnatke egreša. Pri pestovaní je kvôli jednoduchšiemu zberu vhodné udržovať vzdušnejšie korunky.

Hinnonmaki Grűn

Egreše, odroda Hinnonmaki Grűn

Druhá z trojice odrôd zo skupiny „hinnonmaki“. Patrí medzi stredne skoré odrody. Plody sú stredne veľké, výraznej zelenej farby. Chuť plodov je veľmi dobrá, aromatická, plody sú v čase plnej zrelosti výrazne šťavnaté. Odroda je vysokoúrodná a spoľahlivo rezistentná proti americkej múčnatke egreša.

Invicta

Egreše, odroda Invicta

Patrí medzi najobľúbenejšie a najrozširovanejšie odrody na trhu. Dozrieva približne v rovnakom termíne ako odroda Hinnonmaki Rot. Plody sú veľké až veľmi veľké, v prvých rokoch po výsadbe až nadmerne. Chuť plodov je veľmi dobrá, šťavnatá. Hlavnými prednosťami odrody sú veľkosť plodov, jednoduchý zber (vďaka pomerne dlhej stopke), veľmi vysoká úrodnosť a úplná rezistencia proti americkej múčnatke egreša. Stromčeky odporúčame zabezpečiť pevným oporným kolom, aby sa predišlo ich odlomeniu pod ťarchou úrody.

Mucurines

Egreše, odroda Mucurines

Ruská odroda patriaca medzi moderné súčasné odrody. Jej devízou je atraktívny vzhľad veľkých svetlozelených plodov s vajcovitým tvarom, ktorých šupka je bez ochlpenia. Vďaka výraznej zelenej farbe by sa dalo povedať, že je to taký Granny Smith medzi egrešmi. Plody dozrievajú v polovici júna, sú odolné proti praskaniu a neopadávajú z kra. Úrodnosť je vysoká a pravidelná, chuť plodov je dobrá. Výhodou odrody je tiež jej rezistencia proti americkej múčnatke egreša a škvrnitosti listov.

Prima

Novšia odroda pochádzajúca z českého šľachtenia. Keďže rastie pomerne bujne, ale nevytvára veľa výhonov, je nenáročná na tvorbu vzdušných korún. Zaraďujeme ju medzi stredne skoré odrody, plody dozrievajú pomerne jednotne. Sú veľké, zeleno-zlatistej farby, bez ochlpenia i oinovatenia. Šupka je stredne hrubá, s nevýraznou žilnatinou. Odroda je rezistentná proti americkej múčnatke egreša.

Puškinskij

Moderná, skorá až stredne skorá odroda pochádzajúca z ruského kríženia odrôd Zielony butelkowy x Pawłowskij zielony. Kry rastú stredne silno a mierne rozložito, dorastajú do výšky približne 1,5m. Plody sú peknej žlto-zelenej farby, strednej veľkosti, majú šťavnatú, príjemnú sladkú chuť. Šupka plodov je tenká, bez ochlpenia. Nespornou výhodou odrody je popri vysokých úrodách iba veľmi slabá tŕnitosť výhonkov. Odroda je vysokoodolná proti americkej múčnatke egreša, antraknóze i mrazom.

Reflamba

Egreše, odroda Reflamba

Patrí medzi pomerne nové odrody. Vyniká umierneným rastom a dobrou tvarovateľnosťou krov. Obdobie dozrievania je neskoro – až koncom júla, čo atraktívne predlžuje obdobie zberu. Plody sú veľké, zelenej farby, šupka je takmer bez ochlpenia. Chuť plodov je sladko-kyslá, jemne aromatická. Odroda je popri svojej odolnosti proti americkej múčnatke egreša a ostatných superlatívoch obľúbená aj pre pravidelné a vysoké úrody.

Rixanta

Egreše, odroda Rixanta

Novšia moderná odroda pochádzajúca z nemeckého šľachtenia. Vytvára pekné žlté plody strednej veľkosti, v prvých rokoch a pri dostatočnom zmladzovaní väčšie. Odroda je úrodná, obľubuje pravidelné zmladzovanie a dostatočnú závlahu. Je odolná proti americkej múčnatke egreša, menej však proti mrazom. Je preto potrebné sa vyhnúť polohám s pravidelným výskytom neskorých jarných mrazov.

Červenoplodé odrody egrešov

Flavia

Moderná švajčiarska odroda. Vyznačuje sa slabším, ale vitálnym rastom. Vďaka svojej konečnej výške 60 – 80 cm je výnimočne vhodná na pestovanie v nádobách. Na pôdu a prostredie je nenáročná, možno ju vysadiť na priame slnko, ale aj do polotieňa. Zaraďujeme ju medzi skoré odrody, jej veľké plody vzhľadnej purpurovej farby dozrievajú už v júni. Odroda je veľmi úrodná, plody sú chutné a mimoriadne sladké. Je považovaná za najsladšiu odrodu egreša na svete!

Hinnonmaki Rot

Egreše, odroda Hinnonmaki Rot

Patrí medzi najobľúbenejšie červenoplodé odrody egreša. Rast odrody je stredne silný, umiernený, stromčeky i kry sa celkovo veľmi dobre tvarujú. Odroda má sklon k preplodzovaniu, preto je potrebné kry pravidelne zmladzovať. Plody sú stredne veľké, atraktívnej červenej farby a veľmi dobre chutia. odroda je rezistentná proti americkej múčnatke egreša, hubovými chorobami býva celkovo napádaná málo.

Kamieniar

Moderná odroda pochádzajúca z ukrajinského šľachtenia. Kry sa vyznačujú silným a bujným rastom, vyžadujú si preto každoročný precízny rez. Plody sú stredne veľké až veľké, v čase plnej zrelosti sú vyfarbené do intenzívnej tmavej červene, s tenkou šupkou. Chuť plodov je veľmi dobrá. Odroda je spoľahlivo odolná proti americkej múčnatke egreša. Výhodou odrody je tiež skutočnosť, že plody veľmi dobre držia na stopke a neopadávajú ani v období dozrievania.

Karát

Moderná česká rezistentná červenoplodá odroda. Vytvára každoročne dlhé pevné výhony, ktoré majú len málo tŕňov. Plody sú stredne veľké až veľké, rovnomerne rozmiestnené na výhonoch. Majú menej výraznú žilnatinu a charakteristický hruškovito predĺžený tvar. Vzhľadovo pripomínajú odrodu Zlatá figa, od ktorej sa však odlišujú svojím purpurovočerveným sfarbením. Odroda je rezistentná proti americkej múčnatke egreša.

Neguš

Egreše, odroda Neguš

Stará odroda s vynikajúcou chuťou plodov. Napriek tomu, že odroda Neguš už najmladšia, k jej väčšiemu rozšíreniu u nás nikdy nedošlo. Rastie veľmi bujne, vyznačuje sa veľkými, priam dekoratívnymi tŕňmi. Plody sú menšie až stredne veľké, majú zaujímavý hruškovitý tvar a atraktívnu čiernu farbu. Hlavnou devízou odrody je však unikátna „prirodzene divoká“ egrešová chuť plodov a rezistencia proti americkej múčnatke egreša.

Karmen

Novšia moderná odroda egreša pochádzajúca z českého šľachtenia. Patrí medzi stredne skoré odrody, vyniká stredne vysokými až vysokými úrodami. Plody sú stredne veľké až veľké, v elipsovitom tvare, veľmi atraktívne. Šupka je stredne hrubá, červenej farby, s málo výraznou žilnatinou. Odroda je známa vitálnym rastom, je odolná proti americkej múčnatke egreša.

Niesluchowski

Egreše, odroda Niesluchowski

Odroda patrí medzi najlepšie súčasné odrody a získava stále čoraz väčšiu popularitu. Tá je najviac poznateľná v susednom Poľsku, kde na túto odrodu prechádzajú postupne takmer všetci škôlkari. Vyznačuje sa umierneným rastom, vysokými úrodami, ale najmä veľkými červenými plodmi s vynikajúcou chuťou. Odroda je rezistentná proti americkej múčnatke egreša.

Remarka

Egreše, odroda Remarka

Odroda vytvára guľovité koruny, je stredne tŕnitá, jej tŕne sú stredne veľké. Do plodnosti vstupuje skoro, úrody sú vysoké a pravidelné. Plody sú veľké, majú slabo elipsovitý tvar, tmavočervenú farbu. Chuť a aróma plodov sú veľmi dobré, obsah vitamínu C v plodoch je 12,5 mg/100 g. Odroda je vysokoodolná proti americkej múčnatke egreša a antraknóze.

Rokula

Odroda vyniká veľmi dobrým zdravotným stavom, je vhodná na pestovanie vo všetkých pestovateľských polohách. Je pomerne skorá, dozrieva v polovici júna. Plody sú stredne veľké, elipsovité. Šupka je stredne hrubá, má výraznejšiu bordovú farbu a je bez ochlpenia. Chuť plodov je veľmi dobrá, mierne aromatická. Vďaka vysokým úrodám si vyžaduje pravidelný zmladzovací rez. Je rezistentná proti americkej múčnatke egreša a odolná proti ostatným hubovým chorobám.

Rolonda

Nemecká odroda patriaca medzi najkvalitnejšie a najobľúbenejšie odrody súčasného sortimentu. Rast má stredne silný, kry i stromčeky sú dobre tvarovateľné. Dôraz treba klásť na pravidelné zmladzovanie, ktoré zabezpečuje dostatočnú veľkosť plodov. Plody sú intenzívnej červenej farby, s nevýraznou žilnatinou, stredne veľké až veľké, veľmi chutné. Výhodou odrody je popri vysokých a pravidelných úrodách i všetkých ostatných superlatívoch aj jej rezistencia proti americkej múčnatke egreša. Netrpí ani inými hubovými chorobami.

Salut

Egreše, odroda Salut

Moderná odroda, ktorá vyniká vysokými úrodami. Plody je možné zberať počas 3 týždne dlhej zberovej periódy, neopadávajú z kra či stromčeka. Sú veľké, hladké, veľmi dobre chutia. Základná farba plodu je zelená, počas dozrievania prechádza do svetločervenej. Odroda je beztŕňová, rezistentná proti americkej múčnatke egreša. Plody sú odolné proti praskaniu.

Beztŕňové odrody egrešov

Kaptivátor

Egreše, odroda Kaptivátor

Staršia odroda patriaca medzi červenoplodé odrody. Kry rastú stredne intenzívne až intenzívne, dobre sa tvarujú. Do plodnosti vstupuje okamžite, následne rodí veľmi bohato a pravidelne. Plody sú stredne veľké a príjemne, no menej výrazne chutia. Hlavnou výhodou odrody sú rezistencia proti americkej múčnatke egreša a najmä jej beztŕnitosť, ktorá značne uľahčuje zber.

Lady Sun

Egreše, odroda Lady Sun

Nová moderná odroda je výnimočná najmä v tom, že ide o prvú takmer beztŕňovú odrodu žltoplodého egreša na trhu. Vyhovuje jej klasická záhradná pôda, s úspechom ju možno pestovať i v kontajneroch. Kry rastú silno, vzpriamene a sú spoľahlivo odolné proti americkej múčnatke egreša. Odroda dozrieva začiatkom júla, je veľmi úrodná. Plody sú sladké, šťavnaté, veľmi chutné, s charakteristickou krásnou vôňou. Šupka plodov je tenká, žiarivožltá, pri jedle neprekáža.

Pax

Odroda je mohutná , dobre tvarovateľná, beztŕňová. Menšie tŕne sa môžu napriek tomu občas vytvoriť, zväčša na mladom dreve v bazálnej časti vetvičky. Do plodnosti vstupuje skoro, plodí pravidelne a veľmi bohato. Plody sú veľké (priemerná hmotnosť 7,4 g), červenej farby, v dobrom tvare a s veľmi dobrou chuťou. Vhodné sú na priamy konzum i na spracovanie. Odroda je odolná proti americkej múčnatke egreša a škvrnitostiam. Vďaka beztŕnitosti sa vyznačuje veľmi dobrým a pohodlným zberom.

Rodnik

Egreše, odroda Rodnik

Ide o odrodu, ktorú niektoré zdroje deklarujú ako beztŕňovú. Pravda však je, že tvorí (ako väčšina beztŕňových odrôd) jednoduché krátke tŕne, ktoré však nie sú agresívne a úroda z krov i stromčekov sa tak pomerne jednoducho zberá. Odroda je stredne skorá (zber je v strede júla) a spoľahlivo odolná proti americkej múčnatke egreša, ako i mrazom. Dozreté plody sú tiež odolné proti praskaniu a neopadávajú z krov, čo umožňuje dlhšie obdobie zberu. Vyznačuje sa vysokými úrodami a pôsobivo veľkými zeleno-žltými plodmi s priemernou hmotnosťou 5 – 5,5 g. Po úplnom dozretí sa farba plodov mení na sýtu žltú so zaujímavým červeným mramorovaním. Plody sú hladké, s veľmi vysokou kvalitou, sladkokyslou chuťou, vysokou šťavnatosťou, aromatické a veľmi chutné.

Spinefree

Egreše, odroda Spinefree

Beztŕňová červenoplodá odroda egreša. Je nenáročná na prostredie, či už klimatické, alebo pôdne. Každoročne vytvára dlhé vitálne výhony, veľmi dobre reaguje na zmladzovanie. Plody sú stredne veľké, aromatické, dobre chutia. Vďaka beztŕnitosti sa veľmi ľahko, rýchlo, najmä bezpečne zberajú. Odroda je úplne rezistentná proti americkej múčnatke egreša.

Text: Ing. Marián Komžík
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: egreše | odrody

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Január je vhodný na rez viniča aj týchto drevín. Ktorým rastlinám sa oblúkom vyhnúť?
Január je vhodný na rez viniča aj týchto drevín. Ktorým rastlinám sa oblúkom vyhnúť?
Ktorý druh malín máte v záhrade? Neoberte sa o úrodu nesprávnym rezom
Ktorý druh malín máte v záhrade? Neoberte sa o úrodu nesprávnym rezom
Lunárny kalendár pre záhradkárov – február 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – február 2024
Trik od skúseného pestovateľa: Neuveríte, ako jednoducho zvýšime úspešnosť výsevu
Trik od skúseného pestovateľa: Neuveríte, ako jednoducho zvýšime úspešnosť výsevu
Ako vyzerá február v záhrade? V jednej ruke držíme nožnice, v druhej osivo na výsev zeleniny a letničiek
Ako vyzerá február v záhrade? V jednej ruke držíme nožnice, v druhej osivo na výsev zeleniny a letničiek
Čo ešte rezať koncom zimy? Tieto kríky a popínavé dreviny sa odvďačia bohatým kvitnutím
Čo ešte rezať koncom zimy? Tieto kríky a popínavé dreviny sa odvďačia bohatým kvitnutím
Ako vyzerá február v záhrade? V jednej ruke držíme nožnice, v druhej osivo na výsev zeleniny a letničiek
Ako vyzerá február v záhrade? V jednej ruke držíme nožnice, v druhej osivo na výsev zeleniny a letničiek
Čo ešte rezať koncom zimy? Tieto kríky a popínavé dreviny sa odvďačia bohatým kvitnutím
Čo ešte rezať koncom zimy? Tieto kríky a popínavé dreviny sa odvďačia bohatým kvitnutím
Februárový sprievodca pestovaním: Ktoré plodiny môžeme vysievať už teraz?
Februárový sprievodca pestovaním: Ktoré plodiny môžeme vysievať už teraz?
Ktorý druh malín máte v záhrade? Neoberte sa o úrodu nesprávnym rezom
Ktorý druh malín máte v záhrade? Neoberte sa o úrodu nesprávnym rezom
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Lunárny kalendár pre záhradkárov – február 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – február 2024