Jablone napadnuté drvinárikom: Ako sa ho zbaviť?

Naše jablone napadol škodca, pravdepodobne drvinárik. Ako proti nemu bojovať a zabrániť jeho rozšíreniu na ostatné stromy?
Tibor J., Bratislava

Drvinárik ovocný

Staré, choré alebo aj mladé stromy, keď sú oslabené po presadení, môžu napadnúť drevokazné škodce, najčastejšie drvinárik ovocný (Anisandrus dispar, syn. Xyleborus dispar) s dĺžkou tela 2,2 – 3,5 mm. Chrobáky a larvy žijú pod kôrou, vyžierajú v nich chodbičky. Lôžka lariev a kukiel bývajú uložené hlbšie v dreve. Vznikajú fyziologické poruchy z nedostatku živín, vody, stromy postupne chradnú, odumierajú. Listy žltnú, plody predčasne opadávajú.

Drvinárik má u nás jednu generáciu. Chemickým postrekom nikdy nezasiahneme aj jedince zavŕtané hlbšie v dreve, preto sa ani nepoužíva. Celé napadnuté konáre je potrebné odpíliť a čo najskôr spáliť, napríklad v krbe, aby sa škodca nešíril. Keďže drvinárik napáda najmä oslabené jedince, pri pestovaní stromov je dôležitá prevencia. Stromy musia byť zdravé, dobre vyživené a včas im ošetrujeme aj drobné poranenia na kôre.

 

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

  • <p>Vyskúšala som Kleber a vstupnú dieru drvinárika som “zalepila”. Predtým som dieru vyčistila zápalkou a kašovité lepidlo som natlačila striekačkou.</p>

Pridaj príspevok