Kedy a ako odoberať vrúble?

  • 20.11.2021

Rád by som vedel, kedy je najlepšie obdobie na odber vrúbľov. Na čo si pri tom dať pozor?

Kedy a ako odoberať vrúble?

Vrúble, hlavne na zimné a predjarné preštepenie stredne starých alebo nevyhovujúcich odrôd, odoberáme z overených materských stromov na začiatku zimy, teda od konca decembra asi do polovice januára, vždy pred príchodom silných mrazov. Ak ale budeme štepiť v zime pred začiatkom pučania, tak v oblastiach s miernou zimou môžeme odobrať vrúble priamo z materského stromu v čase štepenia.

Vrúble odoberáme len zo zdravých, plno plodiacich stromov z južnej strany koruny, dobre vyzreté letorasty, nie vlky. Zväzky zviazaných vrúbľov označíme menovkou a vložíme do vlhkého piesku v chladnej pivnici alebo vonka do hlbokej jamy.

Pri štepení nesmú byť vrúble ani napučané, ani namrznuté či zoschnuté. Najčastejšie preštepujeme jadroviny do veku 40 rokov, jablone do konárov hrubých do 10 cm, hrušky do konárov hrubých 10 – 15 cm. Kôstkoviny preštepujeme nie staršie ako 15 rokov (broskyne do 10 rokov) do konárov nie hrubších ako 5 – 6 cm. Broskyne radšej najprv hlboko zmladíme a v lete zaočkujeme do letorastov.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád