Martin Čurda radí: Na čo si dať pozor pri pokladaní trávneho koberca

  • 07.06.2020

Chceme si založiť okrasný trávnik kladením trávnych kobercov. Máme vyrovnanú plochu, akú prípravu ešte treba spraviť? A ako na to, aby sa nám po založení „nerozchádzal“, ako sa to stalo susedom?

Martin Čurda radí: Na čo si dať pozor pri pokladaní trávneho koberca

Predtým, ako začnete, urovnaný povrch jemne zvlhčite a pásy mačiny začnite pokladať vodorovne s najdlhšou stranou trávnika. Jednotlivé pásy pritom pokladajte tak, aby ste ich preväzovali, ako keď murujete múr z tehál. Aby sa vám neskôr trávnik „nerozišiel“, jednotlivé pásy na seba natĺkajte pomocou drevenej laty a gumeného kladiva tak, aby nevznikali žiadne medzery. Po položení mačiny plochu s trávnikom povalcujte a výdatne zalejte.

Aby neobschol a aby sa pásy vplyvom straty vody nezmraštili (a teda aby sa trávnik „nerozchádzal“), zavlažujte ho nasledujúci týždeň tak, aby bol trávnik ako „ryžové pole”. Podrezanej mačine chýba veľká časť koreňového systému, takže nadmerné množstvo vody trávnik vo fáze zakoreňovania naozaj veľmi potrebuje. Ak všetko pôjde dobre, po dvoch týždňoch by sa vám už nemalo podariť odtrhnúť mačinu od pôdy – trávnik je zakorenený a vy môžete v zavlažovaní zvoľniť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád