Martin Čurda radí: Na čo si dať pozor pri pokladaní trávneho koberca

  • 07.06.2020

Chceme si založiť okrasný trávnik kladením trávnych kobercov. Máme vyrovnanú plochu, akú prípravu ešte treba spraviť? A ako na to, aby sa nám po založení „nerozchádzal“, ako sa to stalo susedom?

Martin Čurda radí: Na čo si dať pozor pri pokladaní trávneho koberca

Predtým, ako začnete, urovnaný povrch jemne zvlhčite a pásy mačiny začnite pokladať vodorovne s najdlhšou stranou trávnika. Jednotlivé pásy pritom pokladajte tak, aby ste ich preväzovali, ako keď murujete múr z tehál. Aby sa vám neskôr trávnik „nerozišiel“, jednotlivé pásy na seba natĺkajte pomocou drevenej laty a gumeného kladiva tak, aby nevznikali žiadne medzery. Po položení mačiny plochu s trávnikom povalcujte a výdatne zalejte.

Aby neobschol a aby sa pásy vplyvom straty vody nezmraštili (a teda aby sa trávnik „nerozchádzal“), zavlažujte ho nasledujúci týždeň tak, aby bol trávnik ako „ryžové pole”. Podrezanej mačine chýba veľká časť koreňového systému, takže nadmerné množstvo vody trávnik vo fáze zakoreňovania naozaj veľmi potrebuje. Ak všetko pôjde dobre, po dvoch týždňoch by sa vám už nemalo podariť odtrhnúť mačinu od pôdy – trávnik je zakorenený a vy môžete v zavlažovaní zvoľniť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 4. časť: R - Z