Martin Čurda radí: Čo sa dá pestovať v záhrade aj počas zimy?

  • 22.11.2020

Teraz sa mi to zdá neuveriteľné, ale naša starká kedysi pestovala zeleninu aj v zime. Je niečo také možné aj dnes?

Kel v záhrade, mráz

Samozrejme! Podnebie sa síce mení, ale toto sa nezmenilo. Existujú druhy zeleniny, ktoré spoľahlivo odolávajú zimným mrazom, a preto ich bez problémov môžete cez zimu nechať v záhone. Nenazval by som to priamo pestovaním – ale áno, aj v zime môžete mať zeleninové hriadky. V nich môžu rásť najmä trváce druhy, ktoré stačí na zimu prihrnúť zeminou, alebo ak nie je pôda úplne zamrznutá, zberať úrodu hoci aj v snehu. Ide o druhy, ako je špargľa, ružičkový kel, chren, pažítka či čierny koreň.

Kel až do apríla

Dobre známy kel ružičkový, ale aj kel kučeravý sú obe mrazuvzdorné rastliny a môžu v prvom roku ostať v hriadke. Hlavný čas zberu oboch druhov je od novembra, keď podľa aktuálnej potreby olamujte časti používané na konzumáciu. Chutnejšie sú po prvých mrazoch. Navyše sú zdrojom čerstvej zeleniny až do apríla.

Pažítka v kvetináči

Ak ešte nie je pôda zamrznutá, môžete vybrať z pôdy pažítku, presadiť ju do črepníka a umiestniť do kuchyne. Takto budete mať čerstvú vňať k dispozícii aj počas zimy. Ak ste si ju dopestovali v tomto roku, na tento účel je ešte pomerne slabá. Kým trs zosilnie, chráňte ju v hriadke pred vymrznutím nakopcovaním zeminy alebo prikryte lístím či čečinou. Na jednom stanovišti zvyčajne vydrží päť až osem rokov.

Pažítka v kvetináči

Univerzálny pór a cibuľa

Pór je univerzálna zelenina, ktorá sa dá zberať podľa potreby počas celého roka. Čo nevyužijete, ponechajte v pôde. Vhodné je, ak rastliny pred príchodom zimy a skoro na jar prihrniete zeminou. Prednosťou póru je, že je k dispozícii v zime aj skoro na jar.

Podobne je na tom aj cibuľa. Ak ste koncom augusta alebo v septembri vysiali cibuľu, alebo vysadili „štupľovku“, už určite vyklíčila. Mladý porast dobre prezimuje, samozrejme, ak nie sú silné holomrazy. Na jar zasa pokračuje v raste, čím poskytne skorú úrodu mladej cibuľky „zelenačky“.

Cesnak, petržlen, čierny koreň a chren

Cesnak, ktorý ste vysadili v jeseni, už stačil do príchodu mrazov zakoreniť a čiastočne sa mu vyvinuli aj prvé listy. V takomto stave je schopný prečkať zimné obdobie a na jar opätovne obnoví rast, na zber v zime sa však nepoužíva.

Petržlen a čierny koreň sú zástupcovia dvojročnej koreňovej zeleniny. Ak ste tieto korene nestihli počas sezóny skonzumovať, pokojne ich nechajte v záhone. Stačí, ak z porastu odstránite len choré a žlté listy. Cez zimu tak budete mať k dispozícii korene a z petržlenu aj vňať. Skoro na jar, keď petržlen vytvorí nové listy, získate zdroj jarných vitamínov, až kým nevyrastie nový z jarnej sejby.

Zamrznutá petržlenová vňať

Osvedčený je aj chren, ktorý zberajte doslova vtedy, keď ho potrebujete, najlepšie pomocou rýľovacích vidiel. Ak ho vyberáte v zime, ostatné ponechané korene prihrňte ďalšou zeminou, aby lepšie prezimovali.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov